statystyki

Grecja chce wolności gospodarczej. Nowy premier prezentuje plan działania

autor: Rafał Hirsch11.09.2019, 07:50; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:00
Kiriakos Mitsotakis

Kiriakos Mitsotakisźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: ALEXANDROS VLACHOS

Nowy premier dwa miesiące po wyborach przedstawił swój program.

Jednym z kluczowych posunięć nowego rządu Grecji ma być przedterminowa spłata kredytu, który kraj zaciągnął kilka lat temu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Kredyt był jednym z elementów planu pomocowego i był firmowany wspólnie przez MFW, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską. Premier Kiriakos Mitsotakis powiedział dziennikarzom, że wniosek w tej sprawie zostanie dostarczony ministrom finansów z państw strefy euro jeszcze w tym tygodniu.

Kolejny pomysł zakłada złagodzenie warunków dotyczących prowadzenia polityki fiskalnej, na które Grecja zgodziła się, będąc w dramatycznej sytuacji kilka lat temu. Międzynarodowe instytucje w zamian za pomoc wymogły na niej, aby przez kolejne lata każdego roku utrzymywała w swoim budżecie nadwyżkę pierwotną (nadwyżkę dochodów nad wydatkami bez wydatków na obsługę długu publicznego) na poziomie co najmniej 3,5 proc. PKB. Grecja wywiązuje się z tego zadania, ale teraz chce zaproponować, aby nadwyżka mogła wynosić 2 proc. PKB.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie