statystyki

Grecja chce wolności gospodarczej. Nowy premier prezentuje plan działania

autor: Rafał Hirsch11.09.2019, 07:50; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:00
Kiriakos Mitsotakis

Kiriakos Mitsotakisźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: ALEXANDROS VLACHOS

Nowy premier dwa miesiące po wyborach przedstawił swój program.

Jednym z kluczowych posunięć nowego rządu Grecji ma być przedterminowa spłata kredytu, który kraj zaciągnął kilka lat temu w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Kredyt był jednym z elementów planu pomocowego i był firmowany wspólnie przez MFW, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską. Premier Kiriakos Mitsotakis powiedział dziennikarzom, że wniosek w tej sprawie zostanie dostarczony ministrom finansów z państw strefy euro jeszcze w tym tygodniu.

Kolejny pomysł zakłada złagodzenie warunków dotyczących prowadzenia polityki fiskalnej, na które Grecja zgodziła się, będąc w dramatycznej sytuacji kilka lat temu. Międzynarodowe instytucje w zamian za pomoc wymogły na niej, aby przez kolejne lata każdego roku utrzymywała w swoim budżecie nadwyżkę pierwotną (nadwyżkę dochodów nad wydatkami bez wydatków na obsługę długu publicznego) na poziomie co najmniej 3,5 proc. PKB. Grecja wywiązuje się z tego zadania, ale teraz chce zaproponować, aby nadwyżka mogła wynosić 2 proc. PKB.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie