Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

autor: Klara Klinger, Marek Chądzyński, Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki, Patrycja Otto, Tomasz Żółciak10.09.2019, 07:31; Aktualizacja: 13.09.2019, 11:35
Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?

Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?źródło: PAP
autor zdjęcia: Wojtek Jargiło

Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (75)

  • ssd(2019-09-22 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    rozumiem ze jak bedziemy miec zarobki jak w niemczech to ceny bedą 2x lub jak osiągniemy srednią na poziomie 8000 brutto to ceny bedą jak w niemczech? mamy konkurencję z poza granic przedsiębiorcy muszą zrozumiec ze kupią s-klasę zamiast ferrari _ i chyba o to ten placz ze bedzie trezba przesiąść się z ferrari tylko do bmw lub mercedesa - bedzie depresja _ dlaczego w PL jest taki wyzysk kazdy chce zarabiac na kims sam nie robiąc nic

    Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2019-09-12 12:05) Zgłoś naruszenie 10

    Trzeba przyznać jedno temu hodowcy kotów ; przejmując TVP i oddając ją w łapy Kurskiego który zrobił z niej tubę propagandową PiS-u, dziś z podniesienia płacy min. zrobił święto w maglu !! Sukces na miarę Szydło w PE. A przecież po zastanowieniu, chwili refleksji, każdemu powinno przyjść do głowy że temu "strategowi" chodzi tylko o budżet !! Przelicz jeden z drugim fanie PiS-u o ile Twój pracodawca wpompuje więcej forsy do ZUS, czy odprowadzi większe podatki. Czyim kosztem ? Oczywiście Twoim !! Ale brzydal jeden z drugim cieszy się chwilą, nadejściem 500+ z listonoszem, czy podwyżką minimalnej stawki, jutro pozostawiając przypadkowi. Ale najgłupsze w tym wszystkim jest to, że ta ciesząca się siła robocza w większości - bo to ich dotyczy - poprzez zwiększone dochody zostanie pozbawiena pomocy socjalnej z MOPS-ów. Przekroczą progi !! Jak jednak powiadał klasyk ; pies im mor*** lizał !!

    Odpowiedz
  • EMERYT STALE!!! DZIAD!!!(2019-09-12 08:08) Zgłoś naruszenie 10

    OBŁĘD w TRZYMANIU KOOORYTA!!!!,.....NIEROBY !!!! CWANIAKI NA UTRZYMANIE!!!!!!BANKSTERZY! ZACIERAJĄ SZPONY!!!. ROZDAWANIE CIĘZKO ZAPRACOWANYCH.... CUDZE ŁATWO!!!! ZWOLNIENIE EMERYTÓW OD PODATKÓW!!!!!!!, Wizyty prywatne u lekarzy bo w kolejkac Ale TEN!!! wariant nie da kasy HORDZIE!!!!...CYNICZNYCH ZAGOŃCZYKÓW SPRZEDAWCZYKÓW!!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-09-11 21:26) Zgłoś naruszenie 93

    Nie sądziłem że dożyję czasu gdy dawne hasło " emeryci i renciści popierajcie partię czynem - umierajcie przed terminem" znowu będzie aktualne. Takie podniesienie płacy minimalnej spowoduje znaczny wzrost kosztów życia ale partia zadekretuje że inflacja nie wzrosła więc i nie będzie wzrostu wartości emerytur i rent. Już teraz biednie żyjący emeryci i renciści zostaną z jałmużną z której nawet nie będzie można przeżyć. Na leki ( coraz droższe) też nie starczy. Zniszczona służba zdrowia też nie pomoże pozostaje tylko prosić opatrzność o szybką śmierć - zgodnie z zamysłem PiS-u . W ten sposób problem zadłużenia ZUS-u będzie szybko rozwiązany.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Daria(2019-09-11 13:09) Zgłoś naruszenie 10

    Mam wrażenie, że PiS chce nas wszystkich wciągnąć w piramidę finansową pod nazwą "zadekretujemy państwo dobrobytu".

    Odpowiedz
  • zAtom(2019-09-11 08:48) Zgłoś naruszenie 10

    W szkole dyslektycy, teraz dysekonomicy. Tacy ludzie dzisiaj rządzą w kraju.

    Odpowiedz
  • Co to jest 4 tys Zł???? Nędza !!!!(2019-09-10 19:40) Zgłoś naruszenie 01

    4 tys zl to ledwo do związania końca z końcem !!! A utrzymanie rodziny, spłata kredytu mieszkaniowego i inne wydatki.... z czego jak pytam????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Arek(2019-09-10 17:55) Zgłoś naruszenie 04

    jedno trzeba przyznac, Kaczor ma krotkie nogi, ale potezny leb! ten facet to prawdziwy Polak! Polska to my, to nasza polska tozsamosc, nasze wspolne dzieje, nasze dzisiaj i nasz wspolna przyszlosc, polska przyszlosc, dlatego wygra, bo na niego glosuja Polacy, MY!

    Odpowiedz
  • Heelton(2019-09-10 17:44) Zgłoś naruszenie 10

    PiS ma cwany plan na ucieczkę przed kryzysem. Chce by jak najwięcej ludzi uciekło do szarej strefy. A od dawna wiadomo, że polskie PKB powstaje wyłącznie w szarej strefie. W ten sposób wzrost PKB uratuje PiS przed kryzysem.

    Odpowiedz
  • czas wyjezdzac(2019-09-10 13:19) Zgłoś naruszenie 1421

    Hehe cała masa komentarzy nieuków ekonomicznych polakow bo jawiem lepiej isie znam nagospodarce także w przerwie od chlania piwska i bicia pasem dzieci. Niech żyje PiS! Niech nam panuje Jarosław a polska kwitnie dobrobytem a Balcerowicz to złodziej!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • polo(2019-09-10 12:35) Zgłoś naruszenie 1110

    Do tej pory PIS jeszcze nie moralizował poprzedniej obietnicy wyborczej o przewalutowaniu kredytów frankowych po kursie z dnia otyrzymani9a kredytu , tak jak to zrobiły już dawno inne kraje. Teraz PSL ma dobry program wyborczy m.in., wszystkie emerytury bez podatku , pełne dopłaty unijne

    Odpowiedz
  • sceptyk(2019-09-10 12:16) Zgłoś naruszenie 227

    A czy pomyśleliście Państwo, że jest to zwyczajne ordynarne oszustwo? Teraz się obiecuje, bo wymaga tego retoryka wyborcza. Kiedy trzeba będzie obietnicę wprowadzić w życie odpowiedzią będzie: my chcieliśmy, pracodawcy nie pozwalają (ewentualnie komisja trójstronna). To całkiem tak samo jak z budżetem bez deficytu - jeszcze nie został uchwalony, a już go trzeba nowelizować

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • opt(2019-09-10 12:10) Zgłoś naruszenie 304

    Kolejny etap równania w dół. Liczby większe ale wartość nabywcza mniejsza. Równanie ludzi pracowitych , wykształconych , zaradnych , doświadczonych z żółtodziobami. Brak systemowych , powiązanych ze sobą zmian. Zwiększenie rozpiętości między zarobkami a emeryturami - i nie zasypie tego rowu ochłap w formie13 czy14 emerytury skalkulowanej na minimalnym poziomie, ale każdy głupi to kupi.

    Odpowiedz
  • 50%(2019-09-10 11:20) Zgłoś naruszenie 124

    Placa minimalna powinna wynosic 50% sredniej placy krajowej.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2019-09-10 11:14) Zgłoś naruszenie 558

    Kłamstwa obłudnika ... kupowanie wyborcy, a właściwie nierobów !! Hodowco kotów - a gdzie zwiększona kwota wolna od podatków ? Kiedy zniesienie opodatkowania emerytury ? To jest ważne dla ludzi pracy, dla tych co tyrają, bo to dla nich ważne. Tak jak i dla budżetu. A o podwyżki Ty się nie martw, rynek to ureguluje !! Wczoraj martwił się o rodzinę sam będąc byczkiem, dziś uczy ekonomi profesorów i przedsiębiorców będąc jedynie doktorem prawa idei marksistowskiej, a co jutro ? Strach się bać ...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kevin(2019-09-10 11:11) Zgłoś naruszenie 1631

    Na 500+ też byli sceptyczni, na inne reformy PISu również byli sceptyczni. Ale jak Balcerowicz i uczniowie wprowadzali swoje (już teraz wiemy) gangsterskie metody prowadzenia gospodarki t było OK.

    Odpowiedz
  • Stachu.(2019-09-10 10:46) Zgłoś naruszenie 327

    Dopuki w Wytwórni Papierów Wartościowych jest papier i farba będziemy mieć coraz więcej mniej wartościowych pieniędzy.Problem zacznie się wtedy gdy nominał będzie mniej wart od papieru na którym jest wyprodukowany. Ale najważniejsze w tej chwili dla partii PiS jest całkowite przejęcie władzy nad krajem a potem już tylko ,,śruba,,.Niestety ale od kilku ładnych lat w zawładnięciu PiS owi krajem pomaga niestrudzenie jej najwiekszy przeciwnik, Platforma Obywatelska.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Legart(2019-09-10 10:45) Zgłoś naruszenie 293

    Skutek uboczny: 85% funkcjonariuszy publicznych, w tym niemal 100% urzędników Sądów i Prokuratur będzie pracowało za płacę minimalną (a i to będzie... podwyżką). I jakie to będzie miało skutki?

    Odpowiedz
  • Polski Wzrost Gospodarczy(2019-09-10 10:39) Zgłoś naruszenie 2310

    Opierał się, opiera i dalej może być oparty wyłącznie o niskie niewolnicze płace. Na cały wzrost Światowy opiera się na wyzysku i lokowaniu produkcji w Krajach biedy ... Podnosząc place tracimy swój główny jeśli nie jedyny atut... I Fabryki wyniosą się na Ukrainę lub Białoruś

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz