statystyki

Wizy bliżej, ale Trump dopiero po wyborach

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro03.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 03.09.2019, 07:58
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Prezydent wciąż ma kilka spraw do załatwienia w Warszawie. Ale szanse na jego wizytę przed terminem jesiennego głosowania są bliskie zeru. Rośnie za to prawdopodobieństwo zniesienia pozwoleń na wjazd do USA

Wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a w zastępstwie Donalda Trumpa sprowadzała się do jednego – pytania, kiedy przyleci do Polski amerykański przywódca. To wtedy ma zostać podpisana finalna umowa w sprawie wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce oraz paść deklaracja o zniesieniu wiz dla Polaków. Zwłaszcza tę ostatnią kwestię Prawo i Sprawiedliwość mogłoby zdyskontować w kampanii wyborczej. Pence pytany wczoraj, czy do wizyty dojdzie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi 12 października, odpowiedział, że decyzja jeszcze nie zapadła, ale na pewno Trump chce przyjechać do Polski jeszcze tej jesieni.

Wiceprezydent w rozstrzygający sposób mówił o zniesieniu wiz dla Polaków. Sprawa jest uzależniona od odsetka odmów – jeśli więcej niż 3 proc. polskich podań o promesę zostanie odrzuconych, Polacy będą musieli czekać kolejny rok na możliwość zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. Odsetek jest szacowany w okresie od października do 30 września, co oznacza, że już dzisiaj administracja w Waszyngtonie ma dane za 11 minionych miesięcy i z dużym prawdopodobieństwem może ocenić szanse Polski na ruch bezwizowy.

– Jesteśmy optymistycznie nastawieni, że będziemy mogli nominować Polskę do programu bezwizowego w kontekście przyszłego spotkania. USA są zainteresowane, by wykorzystać tę okazję do wzmocnienia przyjaźni obu naszych krajów – mówił Mike Pence. Jak podkreślił, dwie administracje poprzednich prezydentów obiecywały to Polakom, ale uda się dopiero za prezydentury Trumpa. – Dzieli nas kilka tygodni od tego, by stało się to rzeczywistością – zaznaczył.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie