statystyki

Szymański: Z Ursulą von der Leyen rozmawiamy o żywotnych interesach Polski w UE [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro25.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 25.07.2019, 07:34
Konrad Szymański

Konrad Szymańskiźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Lukasz Cynalewski AG

-  Dyskusje o obsadzie personalnej będą się toczyły po ustaleniu potencjalnego obszaru odpowiedzialności naszego komisarza - mówi Konrad Szymański wiceszef MSZ ds. europejskich.

Bardziej zależy nam na załatwieniu dobrej teki czy ważnych kwestii, takich jak budżet czy klimat?

Nie ma takiej alternatywy. Skład personalny komisji i jej uformowanie programowe to części jednej politycznej całości. Nowa kadencja Komisji to moment nie tylko ustalenia personaliów, lecz także kierunków programowych.

Jeśli chodzi o teki w Komisji, to z wypowiedzi członków rządu wynika, że zależy nam na energii czy konkurencji. Jakie mamy preferencje?

Polska ma zbyt szerokie interesy w UE, żeby redukować to do jednej czy drugiej teki. Wspomniane nazwy to tylko przykłady, gdyż Komisja może być inaczej uformowana, teki mogą być inne niż dziś. Na pewno dla każdego rozwiniętego państwa szeroko pojęte zarządzanie gospodarcze jest kluczowe. UE ma w tych kwestiach duże kompetencje i wpływ na to, co się dzieje w naszej gospodarce. Natomiast Polska jako kraj graniczny ma także istotne interesy w dziedzinach zewnętrznych UE. W zasadzie nie ma takiej kwestii, gdzie nie ma jakichś polskich interesów w Unii.

Padnie dziś nazwisko kandydata?

Spodziewamy się, że oprócz dyskusji na temat programowych kierunków działań KE przewodnicząca elekt będzie chciała rozmawiać o obsadzie personalnej.

Szefowa Komisji daje do zrozumienia, że oczekuje przedstawienia także kandydatury kobiety.

My także z tym nie mamy żadnego problemu. Ale zwracam uwagę, że państwa członkowskie w niewielkim stopniu stosują się do tego założenia. Uznają, że mają prawo do rekomendacji najlepiej oddających ich interesy.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie