statystyki

Tyma: Relacje polsko-ukraińskie przedstawia się w landrynkowych barwach [WYWIAD]

autor: Mira Suchodolska06.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 06.07.2019, 19:12
Piotr Tyma prezes Związku Ukraińców w Polsce, historyk, publicysta, członek komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych

Piotr Tyma prezes Związku Ukraińców w Polsce, historyk, publicysta, członek komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowychźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Franciszek Mazur Agencja Gazeta

Relacje polsko-ukraińskie przedstawia się w landrynkowych barwach: zapraszamy braci ze Wschodu, potrzebujemy waszej pracy, jesteśmy podobni kulturowo, serdecznie witamy. Tymczasem poza tą oficjalną narracją dzieją się rzeczy złe. Z Piotrem Tymą prezesem Związku Ukraińców w Polsce, historykiem, publicystą, członkiem komisji wspólnej rządu i mniejszości narodowych rozmawia Mira Suchodolska.

Pierwszy raport przygotowany przez Związek Ukraińców w Polsce na temat sytuacji obywateli tego państwa w naszym kraju pokazywał, że zdarzają się problemy, najnowszy– że sytuacja stała się już fatalna. Tymczasem z moich obserwacji wynika, że Ukraińcy podejmują coraz bardziej prestiżowe i dobrze płatne prace oraz świetnie się integrują. Mam wrażenie, że skupiacie się w raporcie na patologii, która jest marginalna.

Od lat mamy w Polsce tendencję, w której przodują rządzący i część mediów, by przedstawiać relacje polsko-ukraińskie w landrynkowych barwach: zapraszamy braci ze Wschodu, potrzebujemy waszej pracy, jesteśmy podobni kulturowo, serdecznie witamy. Tymczasem poza tą oficjalną narracją dzieją się rzeczy złe, np. w ostatnich dwóch latach znacząco zwiększyła się liczba nienawistnych wobec Ukraińców wpisów w internecie. Rośnie agresja fizyczna, obywatele Ukrainy padają ofiarą przestępstw, są napadani i bici. Kierowca Ubera w Warszawie, robotnik w Wodzisławiu Śląskim, mężczyzna we Wrocławiu, chłopak w Lublinie – są „j...i Ukraińcami” i mają „w...ć z Polski”. Niedawno opowiedziano mi o bójce, jaka wywiązała się pomiędzy Polakami a Ukraińcami, kolegami, w wyniku dyskusji na tematy historyczno-polityczne. Kiedy brakło argumentów, w ruch poszły pięści.

Nie chcę bagatelizować tych zdarzeń, ale będę się upierała, że to margines. Skrajne sytuacje wyciągane – słusznie – na widok publiczny i nagłaśniane.

Magazyn 5 lipca 2019

Magazyn 5 lipca 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Chciałbym, żeby miała pani rację, ale moje obserwacje świadczą o czymś innym: to narastająca fala wywołana świadomym podsycaniem ideologicznej wrogości. Do wzmagania negatywnych stereotypów na temat Ukrainy oraz jej obywateli przyczynia się też część publicystów i polityków, zwłaszcza tych związanych ze skrajnie prawicowymi ugrupowaniami, jak ONR czy Ruch Narodowy. Poseł RN Robert Winnicki, który dostał się do Sejmu z listy Kukiz’15 (opuścił tę partię w 2016 r. – red.), apelował, by nie pozwalać pracować w Polsce Ukraińcom. Na Podkarpaciu, przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, hasłem Konfederacji było: „Precz z żydowskimi roszczeniami i banderowskimi prowokacjami”. Przy czym tymi prowokacjami miały być pomniki ku pamięci poległych obywateli Polski ukraińskiego pochodzenia albo ich groby.

Ale to wciąż margines.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (3)

 • green(2019-07-06 20:13) Zgłoś naruszenie 93

  Zwiazek Ukraincow w Polsce to nacjonalistyczna i antypolska organizacja,po ktorej niczego dobrego nie mozna spodziewac sie. Beda wykorzystywac kazda sytuacje by podjudzac przyjezdzajacych tu Ukraincow przeciw polakom. Nie pomoga nasze przyjazne gesty.

  Odpowiedz
 • EWA(2019-07-07 14:08) Zgłoś naruszenie 41

  Uważam, że mniejszość ukraińska w Polsce powinna być traktowana DOKŁADNIE tak, jak mniejszość polska na Ukrainie (łącznie z ustawą językową). A w sprawie zakazu ekshumacji ofiar mordu wołyńskiego na Polakach powinny być podjęte kroki dyplomatyczne wobec Ukrainy, z sankcjami włącznie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-07-07 22:28) Zgłoś naruszenie 21

  Ten rząd , POdobnie jak i POprzednie rządy III Ż-F RP , montuje również ukraińską V kolumnę na terenie Polski - zgodnie zresztą z POlityką naszych odwiecznych przyjaciół , oraz tego nowego sojusznika+ . Czasem tylko dyżurny patriota , ksywka Jan Winnicki , pardon , Jan Skalski coś tam zagęga , albo modły wzniesie w Częstochowie - tak , tak , to ten POstawiony na prezesa tzw. Światowego Kongresu Kresowian (TAK , KRESOWIAN , bo ten drugi , to ich przełożeni) , i ten sam , który do spółki z zarządcami III RP , a jakże , Zabużan wydymał , którzy Kresowianami są jak najbardziej .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie