statystyki

Czy mamy oficerów, którzy mogą iść metr za figurantem [OPINIA]

autor: Witold Jurasz22.05.2019, 08:01; Aktualizacja: 22.05.2019, 08:50
Podejrzanych o szpiegostwo, gdy się im go udowodnić nie da, można zawsze otoczyć tak szczelną agenturą, by wychodząc z domu na spacer, mieli metr za sobą trzech śledzących ich ludzi i sami z siebie, ze strachu, wygasili działalność.

Podejrzanych o szpiegostwo, gdy się im go udowodnić nie da, można zawsze otoczyć tak szczelną agenturą, by wychodząc z domu na spacer, mieli metr za sobą trzech śledzących ich ludzi i sami z siebie, ze strachu, wygasili działalność.źródło: ShutterStock

Mateusz Piskorski, lider partii Zmiana, a wcześniej poseł na Sejm z ramienia Samoobrony, po 3 latach spędzonych w areszcie wyszedł na wolność za kaucją w wysokości 200 tys. zł. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin. Fakt, iż będzie odpowiadał z wolnej stopy, jest absolutnie bezprecedensowy i świadczy o tym, że dowody zgromadzone przez polskie służby specjalne są bardzo słabe. Warto w tym miejscu przypomnieć okoliczności zatrzymania byłego posła.

Dokonała tego jednostka antyterrorystyczna, co wskazywać powinno, że ABW dysponowała żelaznymi dowodami. Mijają jednak 3 lata, proces ledwie się rozpoczął, a sąd wypuszcza oskarżonego na wolność. Innymi słowy: dramatyczne okoliczności zatrzymania były jedynie kolejnym teatrzykiem, odegranym przez państwo polskie na rzecz gawiedzi (obywateli). Alternatywnie mogło chodzić o zastraszenie Mateusza Piskorskiego i zmuszenie go do złożenia zeznań, które by go obciążały. W takim scenariuszu należałoby założyć, że służby specjalne nie miały żadnych dowodów, a areszt miał charakter wydobywczy. Tyle że prawo polskie nie przewiduje aresztowania mającego na celu psychicznie pognębienie podejrzanego i zmuszenie go do dostarczenia śledczym dowodów własnej winy.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie