statystyki

Wakat w Pentagonie blokował Fort Trump

autor: Zbigniew Parafianowicz, Radosław Korzycki20.05.2019, 07:50; Aktualizacja: 20.05.2019, 07:57
To prezydent Andrzej Duda jest autorem pomysłu, by w naszym kraju wyrosła stała amerykańska baza

To prezydent Andrzej Duda jest autorem pomysłu, by w naszym kraju wyrosła stała amerykańska bazaźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Przed spotkaniem (12 czerwca) prezydentów naszych krajów najpewniej nie powstanie raport dla Kongresu analizujący możliwość stworzenia bazy w Polsce.

Podczas wizyty nie zapadną również decyzje o budowie od zera stałych instalacji wojskowych USA w Polsce, których lokalizację planowano między Toruniem a Bydgoszczą – wynika z informacji DGP. Mogą pojawić się jednak konkretne deklaracje dotyczące zacieśnienia współpracy wojskowej. Jak się dowiadujemy, ma być ona realizowana w opisywanej przez nas wersji „Fort Trump minus”, bez budowania od zera koszar dla setek żołnierzy. Strona Polska liczy głównie na podwyższenie rangi dowództwa dywizyjnego USA w Poznaniu (w maju 2017 r. przeniesiono je z Niemiec do Polski. Obecnie na jego czele stoi generał brygady. Strona polska proponuje, by w Poznaniu pojawił się amerykański oficer wyższy stopniem), zwiększenia liczby żołnierzy stacjonujących w ramach obecności „stałej rotacyjnej” i zacieśnienia współpracy sił specjalnych (np. poprzez powołanie centrum szkolenia takich oddziałów).

W otoczeniu polskich władz słychać zniecierpliwienie spowodowane bezwładnością Pentagonu podczas rozmów na ten temat. W amerykańskim resorcie obrony przez wiele miesięcy panowało faktyczne bezkrólewie. Brakowało również woli, by podejmować poważne działania na rzecz zwiększania obecności w Polsce.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie