statystyki

Katolicy muszą się zmierzyć z problemem wizerunkowym

autor: Jakub Kapiszewski14.05.2019, 07:50; Aktualizacja: 14.05.2019, 07:56
Przykład USA pokazuje, że wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży przez duchownych może ciągnąć się za Kościołem przez dekady.

Przykład USA pokazuje, że wykorzystywanie seksualne dzieci i młodzieży przez duchownych może ciągnąć się za Kościołem przez dekady.źródło: ShutterStock

Skandale z wykorzystywaniem nieletnich przez duchownych osłabiają pozycję Kościoła. W różnych krajach proces ten zachodzi na inne sposoby.

W części państw wyszły na jaw wyłącznie pojedyncze przypadki pedofilii, natomiast dotychczas nie podjęto prób systemowego zbadania problemu. W innych kompleksowe raporty istnieją, ale np. nie dla całego Kościoła, lecz jednej diecezji lub jednej klasy instytucji (niekoniecznie parafii czy seminariów), w której dochodziło do nadużyć.

Przykładem jest Irlandia, gdzie najbardziej kompleksowym dokumentem jest liczący ponad 2 tys. stron raport komisji Ryana z 2009 r. poświęcony katolickim placówkom edukacyjnym i opiekuńczym, gdzie do nadużyć na tle seksualnym (ale nie tylko; raport zajmuje się wszystkimi nieprawidłowościami, włącznie z przemocą i zaniedbaniami) dochodziło przynajmniej od połowy l at 30. ub. wieku. Oprócz tego w kraju powstały także raporty cząstkowe, poświęcone jednej diecezji czy jednemu seminarium, chociaż w mediach głośno było o nadużyciach od lat 90.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • Analityk(2019-05-14 08:36) Zgłoś naruszenie 148

  Przecież nie chodzi panu Sekielskiemu i innym o dobro poszkodowanych, tylko jest to walka z kościołem. Dla przypomnienia statystka podana w TVN: na 6 tys. skazanych za pedofilię 27 księży. A o 5973 przypadków jakoś cicho, Sekielskiego to nie interesuje. I to bardzo dobitnie pokazuje "troskę" o poszkodowanych. Większość molestowania dochodzi w szkołach, klubach sportowych itd

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Dokładny(2019-05-14 12:29) Zgłoś naruszenie 71

  bardzo zabawne jest powoływanie się na "ciemna liczba przestępstw". Równie dobrze można stwierdzić, że wszyscy politycy PO to złodzieje, a że ich nie złapali to dlatego że są kryci, albo działacze SLD to agenci Moskwy tylko zamaskowani. Albo opieramy się na faktach, skazaniach przez sądy, albo na co się komu wydaje.

  Odpowiedz
 • patologia musi zniknąć(2019-05-14 09:50) Zgłoś naruszenie 410

  Katolicy muszą się zmierzyć z problemem wizerunkowym...... Przecież to się dzieje od stuleci i nikomu to nie przeszkadza. Jest to efekt indoktrynacji religijnej w publicznych szkołach. Ile dzieci w wieku paru czy 7 lat oprze się indoktrynacji. A jak już zryją dziecku beret to trudno się dziwić że pedofilskie zachowania przyjmują jako NORMĘ SPOŁECZNĄ. Jedynym lekarstwem jest konstytucyjny zakaz indoktrynacji religijnej w stosunku do dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

  Odpowiedz
 • green(2019-05-14 09:37) Zgłoś naruszenie 33

  lEWACY! NIE MARTWCIE SIE ZA KATOLIKOW. mYSLCIE DALEJ JAK WIELOWIEKOWE SPOIWO NARODU POLSKIEGO POGNEBIC I ZLIKWIDOWAC. w TO MIEJSCE CO ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie