statystyki

Chińskie ambicje gospodarcze uwierają Europę

autor: Łukasz Grajewski10.04.2019, 09:17; Aktualizacja: 10.04.2019, 09:18
Chiny, biznes

Szczyt UE-Chiny pomimo rozbieżności zakończył się porozumieniem. Otwarciu nowego konfliktu udało się zapobiec w ostatniej chwili. Presja na Pekin będzie jednak rosła.źródło: ShutterStock

Szczyt UE-Chiny pomimo rozbieżności zakończył się porozumieniem. Otwarciu nowego konfliktu udało się zapobiec w ostatniej chwili. Presja na Pekin będzie jednak rosła.

Wczoraj punktualnie o 16.00 w siedzibie Rady Europejskiej w obecności premiera Chin Li Keqianga, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska podpisano wspólne porozumienie, które podsumowuje rezultaty 21. Szczytu UE-Chiny. Jeszcze w poniedziałek wieczorem Azjaci nanosili serię poprawek, tak aby sprostać żądaniom strony unijnej. Celem UE, największego partnera handlowego Chin, było wysłanie czytelnego sygnału o zmianie podejścia wobec Państwa Środka. Równocześnie chciano uniknąć radykalnych kroków na wzór wojny celnej, jaką z Pekinem prowadzi administracja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Chiny w ciągu dwóch ostatnich dekad zmieniły się z taniego podwykonawcy w światowego konkurenta. Chińskie firmy gonią liderów branży telekomunikacyjnej, a w e-mobilności czy w rozwiązaniach pozyskiwania czystej energii stają się już numerem jeden. Swój dynamiczny rozwój zawdzięczają m.in. szczodrym subwencjom państwowym. UE domaga się od Pekinu zaniechania tego procederu i przestrzegania w tym względzie zasad Światowej Organizacji Handlu. Podpisany wczoraj dokument pomimo oporów ze strony Azjatów sygnalizuje ten problem.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie