statystyki

Brexit: Długi okres przejściowy umożliwia dramatyczne zwroty akcji [OPINIA]

autor: Tomasz Włostowski10.04.2019, 08:00; Aktualizacja: 10.04.2019, 08:17
Łączy nas wspólne myślenie o bezpieczeństwie: Wielka Brytania, podobnie jak Polska, widzi konieczność utrzymania bliskich więzi z USA i spore zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy na Wschodzie.

Łączy nas wspólne myślenie o bezpieczeństwie: Wielka Brytania, podobnie jak Polska, widzi konieczność utrzymania bliskich więzi z USA i spore zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy na Wschodzie.źródło: ShutterStock

Dla Polski wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie bezsprzecznie olbrzymim ciosem. Narusza nasze podstawowe interesy gospodarcze, obronne i strategiczne. Polska ma żywotny interes, aby naszych rodaków na Wyspach chroniło prawo europejskie. Londyn jest też jednym z największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju i jednym z naszych największych rynków eksportowych.

Łączy nas wspólne myślenie o bezpieczeństwie: Wielka Brytania, podobnie jak Polska, widzi konieczność utrzymania bliskich więzi z USA i spore zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy na Wschodzie. Podobnie jak my była sceptycznie nastawiona do wspólnych struktur obronnych UE, koncentrując się na NATO. Mamy podobny pogląd na UE i jej rolę: Brytyjczycy z rezerwą podchodzą do ciągotek harmonizacyjnych Komisji Europejskiej i wolą, aby UE funkcjonowała przede wszystkim jako wspólny rynek, pozostawiając jak najwięcej państwom członkowskim. Razem jesteśmy poza strefą euro, więc razem opieraliśmy się próbom powołania struktur wyłącznie dla niej. Odejście Londynu z UE całkowicie zmienia bilans sił w Brukseli i osłabia Polskę.

Rozważania o interesie Polski w kontekście brexitu nie są przypadkowe. Wielka Brytania oficjalnie może wyjść z UE w najbliższy piątek. Wynegocjowana przez premier Theresę May umowa rozwodowa została już trzy razy odrzucona przez Izbę Gmin, a czasu na negocjowanie innej brak. Jeżeli więc do 12 kwietnia Izba Gmin nie zatwierdzi umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, nastąpi twardy brexit, który wywoła kataklizm gospodarczy, prawny i społeczny tak w Wielkiej Brytanii, jak i w Unii. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest odłożenie brexitu, o czym dzisiaj ma zadecydować Rada Europejska.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie