Poroszenko, który ubiega się w nich o reelekcję, spotka się z Merkel w Berlinie 12 kwietnia. II tura wyborów zaplanowana jest na 21 kwietnia.

Rywalem prezydenta w walce o urząd szefa państwa jest komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski.

„Seibert podkreślił, że spotkania nie można rozpatrywać w kategoriach poparcia dla jednego z kandydatów” - napisała w depeszy z Berlina ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

„Angela Merkel zaprosiła Petra Poroszenkę do złożenia wizyty w Berlinie i rozpatrujemy to jako oznakę uwagi zarówno wobec wyborów na Ukrainie, jak i wobec naszego kandydata” - oświadczył rzecznik sztabu wyborczego Poroszenki Ołeh Medwiediew.

Jak powiedział, bardzo ważne jest, żeby wyborcy Zełenskiego usłyszeli, że Niemcy są „głównym międzynarodowym partnerem, od którego w dużym stopniu zależy cały system międzynarodowego poparcia dla Ukrainy w konflikcie z Rosją”.

Seibert poinformował, że w programie spotkania Merkel z Poroszenką przewidziano wspólny obiad i konferencję prasową. Ich rozmowy mają dotyczyć uwolnienia ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję w listopadzie ub. roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, realizacji mińskich porozumień w sprawie konfliktu w Donbasie oraz ukraińskich reform.

Według Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy po podliczeniu danych z elektronicznych protokołów po niedzielnych wyborach prezydenckich do ich drugiej tury przeszli Zełenski i Poroszenko. Otrzymali oni odpowiednio: 30,24 oraz 15,95 procent poparcia.

Oficjalne wyniki wyborów mają być ogłoszone do 10 kwietnia. Będzie to możliwe, gdy CKW podsumuje dane z opatrzonych pieczęciami oryginalnych protokołów ze 199 okręgów wyborczych na Ukrainie oraz jednego okręgu zagranicznego.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)