statystyki

Morderstwo Kuciaka czyści scenę polityczną. Prezydentem zostanie aktywistka Zuzana Čaputová?

autor: Magdalena Cedro11.03.2019, 08:05; Aktualizacja: 11.03.2019, 09:16
Znicze upamiętniające Jana Kuciaka i jego narzeczoną.

Znicze upamiętniające Jana Kuciaka i jego narzeczoną.źródło: ShutterStock

Zwycięstwo w wyborach prezydenckich na Słowacji może odnieść aktywistka Zuzana Čaputová.

W najbliższą sobotę przy urnach wyborczych Słowacy najprawdopodobniej dadzą upust swojej wściekłości na rządzący establishment. Największe szanse na zwycięstwo ma bowiem aktywistka i prawniczka, do niedawna mało rozpoznawalna wśród większości słowackich wyborców. Wizytówką Čaputovej jest zacięta walka z korupcją, a to po politycznym trzęsieniu ziemi, jakie wywołało przed rokiem morderstwo dziennikarza Jána Kuciaka, przyciąga wyborców jak magnes. Zwłaszcza że na jaw wychodzą kolejne niewygodne dla władzy informacje na temat okoliczności zabójstwa, z podsłuchiwaniem reportera włącznie. Rok po zabójstwie sprawa Kuciaka dalej nadwyręża zaufanie Słowaków do państwa i elit.

Sobotnie wybory będą pierwszym głosowaniem od czasu śmierci Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. Para została brutalnie zamordowana w swoim domu w lutym zeszłego roku. Kuciak jako dziennikarz śledczy portalu Aktuality.sk tropił powiązania polityków rządzącego ugrupowania Smer z włoskim światem przestępczym. Informacja o jego śmierci wywołała przed rokiem polityczne trzęsienie ziemi. Doszło do największych od 1989 r. protestów, co zmusiło zajmującego od ponad dekady stanowisko premiera Roberta Fico do ustąpienia. Co prawda ruch ten pozbawił sterów dotychczasowego szefa rządu, ale pozwolił jego partii na utrzymanie się przy władzy. W ten sposób Fico uniknął też przyspieszonych wyborów, które na fali społecznego wzburzenia mogłyby poważnie osłabić pozycję Smeru na słowackiej scenie politycznej.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie