statystyki

Lewestam: Ratunku! Wilki, ubecy i faszyści u bram

autor: Karolina Lewestam08.03.2019, 07:28; Aktualizacja: 08.03.2019, 10:05
Karolina Lewestam

Karolina Lewestamźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Był sobie pastuszek, głosi znana bajka ezopowa, któremu się nudziło, pobiegł więc do wioski, krzycząc: ”Wilk pożera moje stado!„. Mieszkańcy rzucili się mu na pomoc, ale że żadnego wilka nie było, to się zezłościli i wrócili do domów. Jeszcze kilka razy zabawił się tak pastuszek kosztem uczynnej wspólnoty… No i kiedy wilk naprawdę zaczął pożerać stado pastuszka, na jego krzyki nie zareagował nikt. Wilk więc zżarł nie tylko owce, ale na dokładkę i jego samego.

Pastuszek dokonał dewaluacji emocjonalnej treści ważnego pojęcia (wilk) i sam się na tym przejechał. Tymczasem debata publiczna w Polsce polega w ostatnich latach przede wszystkim na alokacji mocnych epitetów. Nie jest najgorzej, gdy strony krzyczą, że inni to idioci bądź synowie kurtyzany. Pół biedy, kiedy wyzywają się od oderwanych elit bądź populistów; propagatorów rozdawnictwa lub neoliberałów; protekcjonistów bądź globalistów, choć te określenia, niegdyś niosące realną polityczną treść, w miarę jak rzeczywistość się komplikuje, powoli stają się tylko sygnałami wskazującymi właściwy kierunek nienawiści odpowiednim elektoratom. Gorzej, że głównymi oskarżeniami, jakimi zbyt lekko szafuje klasa polityczna i komentatorska, są takie terminy o politycznej treści, które najsilniej mobilizują emocjonalny sprzeciw i panikę – jak na przykład "agent" czy "faszysta".


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • Bert(2019-03-08 22:56) Zgłoś naruszenie 141

  Miła pani ściemniaro, o ile faszystów to w "tym kraju" pani nie uświadczy, i to nie zmieniło się od czasu gdy Dmowski tworzył NDcję,(no chyba, że ich fabrykuje TWN) o tyle obcej agentury oraz różnego tewulstwa od trzech stuleci u nas nie brakowało i nie brakuje i nie chodzi tu o epitety, tylko o rzeczywistych sabotażystów, szpiegów, dywersantów, zdrajców i kolaborantów wszelkiego rodzaju. I nawet nie ma co się dziwić, bo położenie geopolityczne Polski jest takie jakie jest, czyli mniej więcej takie, jak położenie sejsmiczne Japonii. W wersji wojny psychologicznej, to bydgoski 03.09.1939 rozgrywa się tu u nas każdego dnia i to w skalii fool, więc proszę nie pisać infantylnych bajek, bo bajkom to nie przystoi.

  Odpowiedz
 • eme(2019-03-08 11:16) Zgłoś naruszenie 54

  Kim jest ta blondi, szatniarka z przedszkola

  Odpowiedz
 • Najbardziej (2019-03-08 10:29) Zgłoś naruszenie 37

  krzyczą ci, którzy się "spisili" a dyplomy i stanowiska zdobyli w komunie łącznie z ich prezesem teoretyzującym marksizm w swej pracy dyplomowej.

  Odpowiedz
 • Polak(2019-03-12 02:23) Zgłoś naruszenie 21

  Ta paniusia nie wie czym jest ruskie ścierwo albo niemieckie, myśli że to normalni ludzie

  Odpowiedz
 • Mecenas(2019-03-11 10:12) Zgłoś naruszenie 23

  autorka ma racje - Kanclerz Niemiec - Adolf Hitler, dziś pewnie zapisałby się do "koalicji europejskiej".... - Polacy - musimy się obronić przed faszystami !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie