statystyki

Bałkany: Lud kontra eurofikcja. Trwają protesty przeciwko skorumpowanym władzom

autor: Łukasz Grajewski06.03.2019, 09:00; Aktualizacja: 06.03.2019, 09:09
Protest w Albanii

Protest w Albaniiźródło: PAP
autor zdjęcia: MALTON DIBRA

Wczoraj w stolicy Albanii wielotysięczny tłum ponownie domagał się ustąpienia premiera. Akcje wymierzone w skorumpowane władze trwają w stolicach niemal wszystkich państw regionu.

W Tiranie, stolicy Albanii, tłum stanął naprzeciw oddziałom policji, które odgradzały protestujących od budynku parlamentu. Tysiące osób gromadzą się regularnie w centrum miasta od wielu tygodni. Ich głównym żądaniem jest rezygnacja premiera Ediego Ramy. Lulzim Basha, lider opozycyjnej Demokratycznej Partii Albanii, w trakcie wczorajszego protestu przypomniał litanię zarzutów skierowanych pod adresem premiera i działaczy jego Socjalistycznej Partii Albanii: korupcję, nepotyzm i oszustwa wyborcze. Podobne oskarżenia słychać także w pozostałych stolicach państw Bałkanów Zachodnich.

W zeszłą sobotę ponad 10 tys. osób wyszło na ulice Belgradu. Zgromadzeni protestowali przeciwko prezydentowi Serbii Aleksandrowi Vučićowi i jego Partii Progresywnej. Protesty powtarzają się co sobotę od 8 grudnia zeszłego roku. Ogólne wrażenie rozmontowywania demokratycznego aparatu państwa miesza się z wieloma mniejszymi zarzutami, jak np. posądzenie jednego z burmistrzów, który jest członkiem partii Vučića, o molestowanie seksualne.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie