statystyki

Autostrada nie tak prędko na Południe

autor: Krzysztof Śmietana21.02.2019, 07:12; Aktualizacja: 21.02.2019, 10:39
autostrada

W tym przypadku przetarg mocno się przeciągał, bo w trakcie postępowania część firm z powodu rosnących cen materiałów nie przedłużyła ważności ofert. Nieco wcześniej, w połowie 2021 r., ma zostać ukończony odcinek najbliżej granicy z Kamiennej Góry do Lubawki. Są szanse, że w zbliżonym terminie z drogą S3 połączy się czeska autostrada D11. Stopniowo wydłużana jest w stronę Polski z rejonu Hradca Králové. Po połączeniu obu tras będzie można sprawnie dojechać m.in. do Pragi.źródło: ShutterStock

Budowa dróg do Czech i na Słowację miała być priorytetem dla rządu PiS. Niestety, część inwestycji napotyka na trudności.

Do autostrady A1 – jedynej porządnej drogi w tym kierunku – szybko miała dołączyć kolejna trasa S1 z Bielska-Białej w kierunku słowackiej Żyliny. Zgodnie z podpisanym rok temu przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i jego słowackiego odpowiednika Árpáda Érseka memorandum, trasa po naszej stronie miała być w pełni gotowa w 2022 r. Kluczowa jest budowa brakującego 9-km odcinka drogi S1 w rejonie Węgierskiej Górki, w tym dwóch tuneli o długości 830 i 980 m. Prace nie będą łatwe, co sprawi, że wartość realizacji tego odcinka przekroczy 1 mld zł.

Terminy deklarowane przez ministra Adamczyka stały się jednak nierealne, bo przygotowania do inwestycji utknęły na etapie wskazywania wykonawcy. Marek Prusak, rzecznik śląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), mówi teraz DGP, że orientacyjny termin podpisania umowy na budowę S1 koło Węgierskiej Górki to II kwartał tego roku. Przyznaje jednak, że zakończenie inwestycji przesunie się na 2023 r.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • EOP(2019-02-21 22:05) Zgłoś naruszenie 51

    To po co nam taki minister ???

    Odpowiedz
  • wer(2019-02-21 13:48) Zgłoś naruszenie 45

    zapowiadanej podwyzki dla polskich nauczycieli ktora miala byc od stycznia 100zl tez nie ma ale na wyprawke dla kazdego ucznia 300+ to PiS ma. Dzieci polskiego nauczycieli maja zyc w nedzy a jego rodzic polski nauczyciel ma pomagac dzieciom bogatych rodzicow za miske ryzu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie