To połowa kadencji Trumpa, a porażek wystarczyłoby na dwie [OPINIA]

autor: Radosław Korzycki Dziennikarz Dgp07.02.2019, 07:17; Aktualizacja: 07.02.2019, 14:04
Radosław Korzycki

Radosław Korzyckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Głównym powodem, dla którego Donald Trump wygrał wybory, była jego obietnica „oczyszczenia bagna” (drain the swamp). W kampanii starał się odmalować swoją rywalkę Hillary Clinton jako symbol zepsutego Waszyngtonu, a przede wszystkim obrończynię władzy Wall Street oraz bankierów odpowiedzialnych za kryzys 2008 r. Chwilę po zaprzysiężeniu okazało się, że Trump żadnego bagna nie wyczyści: ani w kontekście personalnym, ani na drodze systemowych regulacji ograniczających wpływ instytucji finansowych na politykę. Co więcej, zatrudnił w swoim rządzie miliarderów z owym bagnem silnie związanych.

Wielkim wyborczym postulatem Trumpa była likwidacja historycznej reformy ubezpieczeń zdrowotnych autorstwa poprzedniego prezydenta, zwana kolokwialnie Obamacare. „The Donald”, jak określają go zwolennicy, nie miał jednak żadnego pomysłu na to, czym ją zastąpić. Kiedy w Kongresie zaczęły się debaty na temat wprowadzenia nowego systemu, twardogłowi republikanie zaczęli się kłócić z tymi umiarkowanymi i nie udało się znaleźć 51 głosów za kompromisową wersją nowych przepisów. Nieznający się na subtelnej sztuce negocjacji Trump wezwał do pilnego głosowania i napisany na kolanie projekt upadł.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • ech(2019-02-07 08:05) Zgłoś naruszenie 22

    Najmniejsze bezrobocie od lat . Gospodarka dobrze się rozwija. Amerykańscy żołnierze powoli wracają do siebie. Dużo tych porażek..

    Odpowiedz
  • green(2019-02-07 09:43) Zgłoś naruszenie 12

    Kto nic nie robi ten nie ma porazek ! Co za przewrotny tytul publikacji i tendencyjnie wrogi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie