statystyki

Dudek: Śmierć Adamowicza niczego nie zmieni. Nasza kultura polityczna jest na zbyt niskim poziomie [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki16.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 16.01.2019, 07:42
Paweł Adamowicz

Paweł Adamowiczźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

- Nasza kultura polityczna jest na niskim poziomie i nawet tak straszna zbrodnia nie zmieni jej z dnia na dzień - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Antoni Dudek, politolog.

Jakie będą polityczne konsekwencje zabójstwa prezydenta Adamowicza?

Pytanie jest proste. Odpowiedź trudna. Najwięcej zależy od Jarosława Kaczyńskiego i jego najbliższego otoczenia oraz wyników badań społecznych. Kierownictwo PiS będzie chciało ustalić, czy Polacy w jakiejś części obciążają za ten czyn obóz rządzący i jego propagandę czy nie. Takie oskarżenia o częściową odpowiedzialność już pojawiły się ze strony niektórych polityków opozycji, a zwłaszcza wspierających ich publicystów. Jeśli kilka procent wahających się w sympatiach politycznych Polaków podzieli ten pogląd, to może to przesądzić o wyborczym wyniku. Dlatego, jeśli takie wahnięcie poglądów zostanie zauważone przez PiS, to przesądzi to o zmianach w telewizji publicznej. Na razie ich nie widać, co można było zobaczyć w wydaniu „Wiadomości” z dnia śmierci prezydenta Adamowicza. Kierownictwo PiS będzie starało się ocenić, czy ta sprawa im zaszkodzi – jeśli tak, to spodziewam się korekty retoryki rządowej.

A zaszkodzi?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (12)

 • Marekaurelio(2019-01-16 13:32) Zgłoś naruszenie 161

  Rozumiem że jedyną kosze..rrną tezą w tej sprawie jest "walka z mową nienawiści", I tu ta gazeta nie da się prześcignąć w ilości prasowych nagłówków.. Przyzwoitość w życiu publicznym i ew. rzetelność dziennikarska, nakazywałby rozpocząć debatę o prawdziwych przyczynach tej tragedii. Mianowicie o tragicznym stanie jakości sądownictwa, które skazuje patologicznego bandytę, za wielokrotny napad z bronią na 5 lat zamiast 25. Za działanie systemu penitencjarnego i resocjalizacyjnego, który powinien wyizolować i podejmować działania względem chorych psychicznie skazanych. Zresztą na etapie procesowym powinno to się dziać, izolacyjnym czy ostatecznie nadzoru poizolacyjnego. Należy sprawdzić co zrobiły oligarchie kleptokratyczne, rządzące od 30 lat w tym nieszczęśliwym kraju? Miast rozwijać probolszewickie sztandary walki z "mową nienawiśc",

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-01-16 12:40) Zgłoś naruszenie 155

  ....Dlaczego mówicie o mowie nienawiści która ma rożne oblicza:. Czyż nie jest tak często, że ofiary dają POwód. Czyż ignorancja , bezczelność z krzywdą dla innych , brak liczenia się z innymi, POtworny cynizm nie wywołują reakcji czyli nienawiści w stanie rozumu krzywdzonej jednostki a nawet ogółu . Przypomnieć Wam słowa Tuska :"Po mnie to spływa inaczej nie mógł bym być Premierem"-cynizm totalny gdy był pytany o krzywdę długoletnio pracujacych „niech się coeszą ,że mieli prace” lub w przypadku AmberGold o którym wszyscy wiedzieli, że jako bank powinien być pod nadzorem Rządu i przez to byli pewni co do wiarygodności: "nie zabraniajmy ludziom lokować gdzie chcą -jest demokracja" lub tez " jak się będą sadzić o emerytury POmostwoe to podniesiemy koszty sądowe" efektem czego wielu ludzi nie było i nie jest stać na obronę lub też "biedni nie kupują wiec nie płacą VATu czyli możemy go podnosić" -mimo zapewnień przed wyborami ,że go obniży . Może Przypomnicie sobie także jak potraktował wszystkich ciężko pracujących wyrzucając bez debaty 3 mln podpisów przeciwko tej reformie na ich oczach w TV do kosza, albo co zrobił po latach pracy z zasiłkami POgrzebowymi. które Oni wypracowali...czy to nie była cyniczna mowa nienawiści w stylu możecie zdychać --ja i tak swoje zrobię. Jeden zabija nożem i wcale już nie jestem pewien czy to był świr czy skrzywdzony człowiek -inny przyciskiem w Sejmie (totalny świr) –może to nie ten co Go zabił to zabił --ja wiem, że zabił Go inny prowokator i jego cynizm w Sejmie a może sam zabił siebie prowokacyjną POlityka którą popierał bo jako szefowie PO wywołali w społeczeństwie stan umysłowej ogólno społecznej nienawisci. I niech to wreszcie rozważą. Taka POlitylka to nie zabawa, przez coś takiego wywołuje się rewolty a nawet wojny. Szkoda tylko tych dzieci pana Prezydenta. tak jak szkoda ludzi którzy nie dozywają emerytur .

  Odpowiedz
 • Robotnik(2019-01-16 21:36) Zgłoś naruszenie 101

  ....a Kogo mamy bardziej żałować. --Jego, zadźganego nożem sympatycznego ze zdjecia i miłego ,mającego czuła rodzine ,czy Tych którzy przez takich co Im przewodniczył w PO , mimo długoletniej pracy ,schorowani stracili 7 lat (tak ) 7 lat z wieku emerytalnego ,umarli nie dożywszy jej albo drżą aby pracodawca nie wywalił Ich na pysk z roboty gdyż nie mają (stracili także) ochrony przedemerytalnej albo stracili nawet prace (dziesiątki tysięcy) ponieważ pracodawcy stwierdzili że się nie nadają już do Ich pracy na swoich stanowiskach i szukają obecnie żarcia na śmietnikach--no kurde Kogo mam bardziej żałować! (Nie pije w ponizszym przykładzie do zmarłego,ale podam inny przykład :czy gdyby sympatyczny ,miły człowiek zgwałcił Ci zone a inny bandzior go zadźgał nożem to byś płakał czy może ? ) . Znam wielu takich którzy za to co Im zrobili Ci z PO z chęcią by Im ...nie będe pisał co -bo policja czuwa

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2019-01-16 20:20) Zgłoś naruszenie 93

  "Kulturę polityczną" to obecnie narzuca opozycja, która sama nazwała siebie "totalną" (jak hitler swój sposób prowadzenia wojny) i rzeczywiście setki udokumentowanych ataków fizycznych na dziennikarzy TVP, posłów PIS, lokalnych działaczy PIS, członków ich rodzin, tysiące oszczerstw w polskojęzycznych niemieckich, soroszowskich i esbeckich mediach - z niebywałą powściągliwością znoszonych przez ofiary, to jest obraz "kultury politycznej", którą reprezentował również i zmarły.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Oczywiście, ...(2019-01-16 14:12) Zgłoś naruszenie 81

  ... że nie zmieni. Wystarczy przypomnieć sobie poryw jedności i dobroci po śmierci papieża albo po katastrofie smoleńskiej. Było to wzruszające i napawające optymizmem zjednoczenie społeczeństwa. Minęło jednak dosłownie kilka dni i "gadające głowy pseudo polytyków" wszystko zepsuły. Czy zabieranie emerytur i rent tysiącom starych , schorowanych ludzi, wdowom i sierotom po żołnierzach i policjantach z mściwą zaciętością nie potwierdziło upadku moralnego tzw. elyt politycznych ?! Czy tak postępują katolicy, którzy przy każdej okazji pokazują się w kościele składając ręce do Boga ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 100 lat mordów Prezydentów(2019-01-18 11:30) Zgłoś naruszenie 12

  Adamowicz został zamordowany dzięki metodom wypracowanym na morderstwie I Prezydenta RP Narutowicza , jota w jotę , po prawie 100 latach powtórka !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie