statystyki

Dudek: Śmierć Adamowicza niczego nie zmieni. Nasza kultura polityczna jest na zbyt niskim poziomie [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki16.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 16.01.2019, 07:42
Paweł Adamowicz

Paweł Adamowiczźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

- Nasza kultura polityczna jest na niskim poziomie i nawet tak straszna zbrodnia nie zmieni jej z dnia na dzień - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Antoni Dudek, politolog.

Jakie będą polityczne konsekwencje zabójstwa prezydenta Adamowicza?

Pytanie jest proste. Odpowiedź trudna. Najwięcej zależy od Jarosława Kaczyńskiego i jego najbliższego otoczenia oraz wyników badań społecznych. Kierownictwo PiS będzie chciało ustalić, czy Polacy w jakiejś części obciążają za ten czyn obóz rządzący i jego propagandę czy nie. Takie oskarżenia o częściową odpowiedzialność już pojawiły się ze strony niektórych polityków opozycji, a zwłaszcza wspierających ich publicystów. Jeśli kilka procent wahających się w sympatiach politycznych Polaków podzieli ten pogląd, to może to przesądzić o wyborczym wyniku. Dlatego, jeśli takie wahnięcie poglądów zostanie zauważone przez PiS, to przesądzi to o zmianach w telewizji publicznej. Na razie ich nie widać, co można było zobaczyć w wydaniu „Wiadomości” z dnia śmierci prezydenta Adamowicza. Kierownictwo PiS będzie starało się ocenić, czy ta sprawa im zaszkodzi – jeśli tak, to spodziewam się korekty retoryki rządowej.

A zaszkodzi?


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (12)

 • Marekaurelio(2019-01-16 13:32) Zgłoś naruszenie 161

  Rozumiem że jedyną kosze..rrną tezą w tej sprawie jest "walka z mową nienawiści", I tu ta gazeta nie da się prześcignąć w ilości prasowych nagłówków.. Przyzwoitość w życiu publicznym i ew. rzetelność dziennikarska, nakazywałby rozpocząć debatę o prawdziwych przyczynach tej tragedii. Mianowicie o tragicznym stanie jakości sądownictwa, które skazuje patologicznego bandytę, za wielokrotny napad z bronią na 5 lat zamiast 25. Za działanie systemu penitencjarnego i resocjalizacyjnego, który powinien wyizolować i podejmować działania względem chorych psychicznie skazanych. Zresztą na etapie procesowym powinno to się dziać, izolacyjnym czy ostatecznie nadzoru poizolacyjnego. Należy sprawdzić co zrobiły oligarchie kleptokratyczne, rządzące od 30 lat w tym nieszczęśliwym kraju? Miast rozwijać probolszewickie sztandary walki z "mową nienawiśc",

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-01-16 12:40) Zgłoś naruszenie 155

  ....Dlaczego mówicie o mowie nienawiści która ma rożne oblicza:. Czyż nie jest tak często, że ofiary dają POwód. Czyż ignorancja , bezczelność z krzywdą dla innych , brak liczenia się z innymi, POtworny cynizm nie wywołują reakcji czyli nienawiści w stanie rozumu krzywdzonej jednostki a nawet ogółu . Przypomnieć Wam słowa Tuska :"Po mnie to spływa inaczej nie mógł bym być Premierem"-cynizm totalny gdy był pytany o krzywdę długoletnio pracujacych „niech się coeszą ,że mieli prace” lub w przypadku AmberGold o którym wszyscy wiedzieli, że jako bank powinien być pod nadzorem Rządu i przez to byli pewni co do wiarygodności: "nie zabraniajmy ludziom lokować gdzie chcą -jest demokracja" lub tez " jak się będą sadzić o emerytury POmostwoe to podniesiemy koszty sądowe" efektem czego wielu ludzi nie było i nie jest stać na obronę lub też "biedni nie kupują wiec nie płacą VATu czyli możemy go podnosić" -mimo zapewnień przed wyborami ,że go obniży . Może Przypomnicie sobie także jak potraktował wszystkich ciężko pracujących wyrzucając bez debaty 3 mln podpisów przeciwko tej reformie na ich oczach w TV do kosza, albo co zrobił po latach pracy z zasiłkami POgrzebowymi. które Oni wypracowali...czy to nie była cyniczna mowa nienawiści w stylu możecie zdychać --ja i tak swoje zrobię. Jeden zabija nożem i wcale już nie jestem pewien czy to był świr czy skrzywdzony człowiek -inny przyciskiem w Sejmie (totalny świr) –może to nie ten co Go zabił to zabił --ja wiem, że zabił Go inny prowokator i jego cynizm w Sejmie a może sam zabił siebie prowokacyjną POlityka którą popierał bo jako szefowie PO wywołali w społeczeństwie stan umysłowej ogólno społecznej nienawisci. I niech to wreszcie rozważą. Taka POlitylka to nie zabawa, przez coś takiego wywołuje się rewolty a nawet wojny. Szkoda tylko tych dzieci pana Prezydenta. tak jak szkoda ludzi którzy nie dozywają emerytur .

  Odpowiedz
 • Robotnik(2019-01-16 21:36) Zgłoś naruszenie 101

  ....a Kogo mamy bardziej żałować. --Jego, zadźganego nożem sympatycznego ze zdjecia i miłego ,mającego czuła rodzine ,czy Tych którzy przez takich co Im przewodniczył w PO , mimo długoletniej pracy ,schorowani stracili 7 lat (tak ) 7 lat z wieku emerytalnego ,umarli nie dożywszy jej albo drżą aby pracodawca nie wywalił Ich na pysk z roboty gdyż nie mają (stracili także) ochrony przedemerytalnej albo stracili nawet prace (dziesiątki tysięcy) ponieważ pracodawcy stwierdzili że się nie nadają już do Ich pracy na swoich stanowiskach i szukają obecnie żarcia na śmietnikach--no kurde Kogo mam bardziej żałować! (Nie pije w ponizszym przykładzie do zmarłego,ale podam inny przykład :czy gdyby sympatyczny ,miły człowiek zgwałcił Ci zone a inny bandzior go zadźgał nożem to byś płakał czy może ? ) . Znam wielu takich którzy za to co Im zrobili Ci z PO z chęcią by Im ...nie będe pisał co -bo policja czuwa

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2019-01-16 20:20) Zgłoś naruszenie 93

  "Kulturę polityczną" to obecnie narzuca opozycja, która sama nazwała siebie "totalną" (jak hitler swój sposób prowadzenia wojny) i rzeczywiście setki udokumentowanych ataków fizycznych na dziennikarzy TVP, posłów PIS, lokalnych działaczy PIS, członków ich rodzin, tysiące oszczerstw w polskojęzycznych niemieckich, soroszowskich i esbeckich mediach - z niebywałą powściągliwością znoszonych przez ofiary, to jest obraz "kultury politycznej", którą reprezentował również i zmarły.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Oczywiście, ...(2019-01-16 14:12) Zgłoś naruszenie 81

  ... że nie zmieni. Wystarczy przypomnieć sobie poryw jedności i dobroci po śmierci papieża albo po katastrofie smoleńskiej. Było to wzruszające i napawające optymizmem zjednoczenie społeczeństwa. Minęło jednak dosłownie kilka dni i "gadające głowy pseudo polytyków" wszystko zepsuły. Czy zabieranie emerytur i rent tysiącom starych , schorowanych ludzi, wdowom i sierotom po żołnierzach i policjantach z mściwą zaciętością nie potwierdziło upadku moralnego tzw. elyt politycznych ?! Czy tak postępują katolicy, którzy przy każdej okazji pokazują się w kościele składając ręce do Boga ???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 100 lat mordów Prezydentów(2019-01-18 11:30) Zgłoś naruszenie 12

  Adamowicz został zamordowany dzięki metodom wypracowanym na morderstwie I Prezydenta RP Narutowicza , jota w jotę , po prawie 100 latach powtórka !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie