statystyki

Ani PiS, ani PO. Gdzie są dzisiaj polscy symetryści?

autor: Karolina Wigura04.01.2019, 18:00
prasa, media, gazety

W naszej debacie publicznej elementy diagnozy i taktyki politycznej są nierozerwalnie związane. To zjawisko towarzyszy debatom między populistami a ich przeciwnikami na całym świecie.źródło: ShutterStock

W Polsce strona pisowska i jej przeciwnicy rzadko się co do czegoś zgadzają. Tym bardziej interesujące jest, dlaczego akurat w kwestii symetryzmu panuje porozumienie.

"B yć może najgroźniejsze jest dziś mówienie, że PiS i PO to takie same partie; to musimy odrzucić" – to słowa Jarosława Kaczyńskiego wygłoszone w Jachrance na początku grudnia podczas przemówienia dla działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Warto się im przyjrzeć uważniej z dwóch powodów.

Po pierwsze, chociaż prezes PiS nie użył tego sformułowania, w jego wypowiedzi zawarta jest obiegowa definicja symetryzmu, jaką znaleźć można w polskiej debacie publicznej począwszy od 2015 r. Według niej symetryzm ma być perspektywą intelektualną polegającą na utożsamieniu postępowania rządu Platformy Obywatelskiej przed 2015 r. oraz rządu Prawa i Sprawiedliwości po zwycięskich wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Krytycy tak rozumianego symetryzmu po stronie opozycyjnej twierdzili, że prowadzi on do niebezpiecznej relatywizacji łamania konstytucji przez rząd Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Krytycy po stronie prorządowej uważali z kolei, że symetryści udają, że nie dostrzegają, jak bardzo inny od poprzednich ekip jest zespół wprowadzający „dobrą zmianę”.

Po drugie, zdanie Kaczyńskiego wyraża częste u krytyków symetryzmu paradoksalne przekonanie. Mimo iż tzw. symetryści nie stanowią żadnej zorganizowanej grupy, a raczej niewielką grupę publicystów, uważani są za bardzo wpływowych czy wręcz niebezpiecznych.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (3)

 • Bert(2019-01-04 20:17) Zgłoś naruszenie 80

  nie ma symetrii między złodziejem, kłamcą i renegatem, a normalnym uczciwym Polakiem

  Odpowiedz
 • symetrysta(2019-01-04 20:45) Zgłoś naruszenie 50

  Tu tylko o koryto, stołki oraz o to co pod nimi chodzi. Wszystko było ustalone 30 lat temu w Magdalence. Na plus mają to, że może zachowali minimum lojalności i nie sprowadzili na nas hord imigrantów.

  Odpowiedz
 • Określenie symetryści (2019-01-05 07:49) Zgłoś naruszenie 30

  powstało i zostało wprowadzone do obiegu publicznego tylko po to, aby deprecjonować osoby o umiarkowanych poglądach."Etymologia" tego słowa typowo ideologiczna o zabarwieniu pejoratywnym. Często tego określenia używają osoby o skrajnych lub egzotycznych poglądach, gdy brakuje im konkretnej kontrargumentacji.Jak już nie wiedzą co powiedzieć to klepią - O!, widzicie symetrysta. To jest słowo klucz, taki erystyczny gadżet.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie