statystyki

Reformy na Węgrzech: Család znaczy rodzina, a jej trzeba bronić

autor: Dominik HéJj03.01.2019, 07:38; Aktualizacja: 03.01.2019, 07:43
Premier zapowiada, że ustawa o rodzinie będzie kolejną, do której zmiany będzie potrzebna konstytucyjna większość dwóch trzecich.

Premier zapowiada, że ustawa o rodzinie będzie kolejną, do której zmiany będzie potrzebna konstytucyjna większość dwóch trzecich.źródło: ShutterStock

Już po raz ósmy wigierski rząd pyta obywateli o to, czy akceptują jego planowane reformy. Ale niezależnie od odpowiedzi i tak je wprowadzi.

W ęgierski rząd analizuje efekty kampanii społecznej zapoczątkowanej jeszcze w listopadzie. Pełna jej nazwa to „Narodowe konsultacje w obronie rodziny”. Zostały one wymierzone w Brukselę; w liście premiera Orbána do wyborców mowa m.in. o „unijnych biurokratach, którzy imigracją chcą rozwiązać problemy demograficzne”. Nie wiadomo też, przed czym i kogo rząd chce bronić, skoro w liście stoi, że od 2010 r. rodzina znalazła się w centrum zainteresowania koalicji Fidesz-KNDP.

Konsultacje wpisały się w finał obchodzonego w ostatnich 12 miesiącach roku rodziny. Za jego realizację odpowiadała Katalin Novák, sekretarz stanu w ministerstwie zasobów ludzkich. To polityk bardzo widoczna, szczególnie od kwietniowych wyborów parlamentarnych, trzecich z rzędu wygranych przez ugrupowanie Orbána. Novák jest doskonale wykształconą matką trójki dzieci.

Ten rząd przejął część programu prorodzinnego poprzedniej lewicowo -liberalnej koalicji razem z ułatwieniami fiskalnymi, które sprawiają, że większość rodzin z trójką dzieci w ogóle nie płaci podatku dochodowego. Miesięcznie taka rodzina może odliczyć od podatku 100 tys. forintów (1340 zł). Jak wskazuje rząd, żaden z innych unijnych krajów nie ma takiej polityki fiskalnej.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie