"Nie słyszałam nic na temat tej sytuacji" - oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, pytana na rutynowym briefingu w Pekinie o doniesienia o zatrzymaniu trzeciego Kanadyjczyka.

Według kanadyjskiego dziennika "National Post" rzecznik kanadyjskiego MSZ poinformował we wtorek, że jego resort "jest świadomy" zatrzymania trzeciego obywatela Kanady w Chinach, ale nie podał jego nazwiska ani żadnych dodatkowych informacji, uzasadniając to przepisami o ochronie danych osobowych.

Rzecznik MSZ w Ottawie powstrzymał się również od sugestii, jakoby zatrzymanie trzeciego Kanadyjczyka związane było ze sprawą wiceprezes i dyrektor finansowej chińskiej firmy Huawei, Meng Wanzhou. 1 grudnia została ona aresztowana na lotnisku w Vancouver i obecnie – zwolniona z aresztu za kaucją – oczekuje na rozpatrzenie wniosku o ekstradycję do USA, gdzie podejrzewana jest o oszustwo związane z naruszaniem amerykańskich sankcji nałożonych na Iran.

Po aresztowaniu Meng chińskie władze zagroziły Kanadzie "poważnymi konsekwencjami", jeśli nie zostanie ona natychmiast wypuszczona. Od tamtej pory w Chinach zatrzymano już dwóch obywateli Kanady: byłego dyplomatę Michaela Kovriga oraz biznesmena Michaela Spavora, co komentatorzy uznali za odwet za aresztowanie Meng.

Chińskie MSZ nie potwierdziło oficjalnie, że sprawy Kovriga i Spavora są związane z aresztowaniem Meng. Urzędnicy w Pekinie przekazali tylko, że obu mężczyzn podejrzewa się o działalność na szkodę bezpieczeństwa narodowego Chin.

"National Post" nie udało się ustalić personaliów trzeciego zatrzymanego w Chinach Kanadyjczyka. Gazeta podała jednak, powołując się na źródła, które rozmawiały z rodziną tej osoby, że prawdopodobnie nie jest to dyplomata ani nie prowadzi ten człowiek działalności biznesowej w Chinach.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)