statystyki

Zmiana politycznego kursu. Reintegracja Mołdawii możliwa? [OPINIA]

autor: Dr Piotr Oleksy19.12.2018, 07:19; Aktualizacja: 19.12.2018, 08:27
Kiszyniów, Mołdawia

ostatnich latach pełnię władzy w Naddniestrzu przejęli oligarchowie kierujący holdingiem Sheriff. Ich potęga wyrosła dzięki warunkom państwa nieuznawanego. Jego dalsze istnienie jest gwarancją zachowania wpływów i możliwości. Mołdawska elita od zawsze pilnuje zaś, by być panem na własnym podwórku.źródło: ShutterStock

Władze Mołdawii, która do niedawna była uważana za prymusa integracji europejskiej, zapowiedziały zmianę politycznego kursu. Czy odwrót od Zachodu może zaowocować rozwiązaniem konfliktu z separatystycznym Naddniestrzem?

Naddniestrzańska Republika Mołdawska powstała w czasie, gdy rozpadał się ZSRR. O ile młode elity Mołdawii opowiedziały się za kulturową rumunizacją kraju oraz niezależnością od Moskwy, to dyrektorzy wielkich fabryk z lewego brzegu Dniestru zmobilizowali ludność do walki w obronie radzieckiej rzeczywistości. Rozłam przypieczętowała wojna z 1992 r., wygrana przez separatystów dzięki pomocy rosyjskiej 18. Armii. I tak już ponad ćwierć wieku jakieś 400 km od polskich granic z powodzeniem funkcjonuje nieuznawane państwo ze stolicą w Tyraspolu.

Konflikt między dwiema stronami nie jest bardzo intensywny. Napięcie społeczne jest tu o wiele mniejsze niż w przypadku Abchazji, Osetii Płd. czy nawet Kosowa. Niemniej rozmowy o reintegracji Mołdawii od lat przypominają raczej rytualny taniec niż realne negocjacje. I to mimo że cała społeczność międzynarodowa, włącznie z Rosją, opowiada się za zjednoczeniem Naddniestrza z państwem macierzystym.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie