statystyki

Armenia. Koniec rewolucji, początek ewolucji

autor: Mateusz Kubiak10.12.2018, 07:14; Aktualizacja: 10.12.2018, 07:28
Wczorajsze wybory w Armenii były dopełnieniem rozpoczętej wiosną bezkrwawej rewolucji

Wczorajsze wybory w Armenii były dopełnieniem rozpoczętej wiosną bezkrwawej rewolucjiźródło: ShutterStock

Wczorajsze wybory w Armenii były dopełnieniem rozpoczętej wiosną bezkrwawej rewolucji. Ich wyników jeszcze nie znamy, ale zwycięstwo koalicji Mój Krok i potwierdzenie mandatu przywódcy tegorocznych protestów Nikola Paszinjana było praktycznie pewne. Oznacza ono zupełne przetasowanie krajowej sceny politycznej oraz jej bezprecedensową dezoligarchizację. Sukces rewolucji to jednak tylko jedna strona medalu. Znakomita większość Ormian czeka teraz nie na rewolucję, lecz ewolucję – gospodarczą.

Gdy pod koniec marca Paszinjan rozpoczynał swój 200-kilometrowy marsz sprzeciwu dookoła kraju (wzo- rowany na marszu solnym Mahatmy Gandhiego, stąd nazwa Mój Krok), nikt nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Na ulice Erywania wyszły tłumy niewidziane od lat 90., a sam Paszinjan został wybrany na nowego premiera, przełamując tym samym trwający od dwóch dekad monopol na władzę Republikańskiej Partii Armenii (HHK). Od początku było jednak jasne, że rewolucja nie będzie kompletna bez rozwiązania parlamentu i rozpisania przedterminowych wyborów.

W poprzedniej kadencji większość mandatów posiadała właśnie HHK, zaś prace rządu Paszinjana wymagały poparcia populisty i oligarchy Gagika Carukjana, przy którym – jak swego czasu oceniali amerykańscy dyplomaci – nawet Donald Trump wyglądałby jak asceta. Po wczorajszym głosowaniu to się zmieni i Paszinjan nie będzie musiał korzystać z poparcia niewygodnych sojuszników. Co mu to da?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie