statystyki

Pakt ONZ o migracji w ogniu krytyki

autor: Łukasz Grajewski07.11.2018, 07:53; Aktualizacja: 07.11.2018, 07:57
ONZ

Odstąpienie od paktu niektórych państw osłabi jego wymowę.źródło: ShutterStock

Kolejne państwa sygnalizują, że dokument ONZ w sprawie migracji ogranicza suwerenność państw. Jego przyjęcie nie jest jednak zagrożone.

Jako pierwszy swój kraj z prac nad Światowym Paktem ws. Migracji (Global Compact for Migration – GCM) wycofał Donald Trump. Decyzja Białego Domu podjęta pod koniec 2017 r. nie osłabiła prac nad dokumentem. Rezygnację potraktowano jako osobistą decyzję nieprzewidywalnego prezydenta USA. Pozostałe 192 kraje członkowskie ONZ podczas licznych konsultacji uczestniczyły w dalszym jego tworzeniu. Pakt miał się stać odpowiedzią na kryzys migracyjny, który w 2015 r. dotknął Europę. ONZ-owscy urzędnicy podkreślali, że po raz pierwszy podjęto próbę uporządkowania przepływów migracyjnych na poziomie międzynarodowym.

Dokument przyjął w końcu formę 23 celów. Na 31 stronach porządkowane są tak różne kwestie jak prawa człowieka przysługujące migrantom, postulaty dotyczące lepszej koordynacji służb granicznych oraz sposoby i warunki readmisji, czyli procesu odsyłania tych cudzoziemców, którzy w danym kraju przebywają nielegalnie. Część postulatów skupia się na integracji migrantów poprzez włączenie ich do systemu edukacji i rynku pracy.

W lipcu br., czyli już po uzgodnieniu finalnej treści dokumentu, szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjártó ogłosił, że pomiędzy jego krajem a ONZ istnieją zbyt duże różnice i że Budapeszt nie przystąpi do paktu. Decyzję można było przewidzieć. Rząd Viktora Orbána od lat skutecznie mobilizuje elektorat, głosząc antyimigranckie hasła.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie