statystyki

Trump z tropików zdobywa Brazylię. Jair Bolsonaro zwycięża w wyborach prezydenckich

autor: Jakub Kapiszewski30.10.2018, 07:15; Aktualizacja: 30.10.2018, 08:01
Jair Bolsonaro zwycięża w w wyborach

Jair Bolsonaro zwycięża w w wyborachźródło: PAP
autor zdjęcia: ANTONIO LACERDA

Zwycięstwo Jaira Bolsonaro w wyborach prezydenckich to kolejny przejaw wzbierającej fali populizmu w Ameryce Łacińskiej i słabnącej roli lewicy na kontynencie

B olsonaro jest czasem nazywany „Trumpem z tropików”, a o „trumpifikacji” polityki w Ameryce Łacińskiej pisali już politolodzy. Omar Encarnación na łamach „Foreign Policy” za przykład zjawiska podawał innych konserwatywnych polityków, którzy niedawno zdobyli władzę w Argentynie i Chile. Pierwsze podobieństwo do Trumpa: podobnie jak lokator Białego Domu, wywodzą się z biznesu i są ludźmi majętnymi.

Prezydent tego pierwszego kraju Mauricio Macri nie tylko pochodzi z zamożnej rodziny – jego ojciec Fransisco zbił fortunę w branży budowlanej – ale również sam parał się działalnością biznesową, zanim wszedł do polityki. Najważniejszy urząd w Chile pełni zaś Sebastián Piñera, który z majątkiem wycenianym na prawie 3 mld dol. jest jednym z najbogatszych polityków na świecie. Podobnie jak Trump, obaj liderzy wzięli też na celownik nielegalną migrację, chociaż żaden na razie nie zaproponował budowy granicznego muru (w Argentynie ten postulat wysuwają za to inni politycy).

Bolsonaro nie może się pochwalić takim majątkiem jak koledzy z Argentyny i Chile, ale ubogi nie jest. Na co dzień mieszka w Barra te Tijuca, bogatej części Rio de Janeiro. Znacznie częściej za to sięga po retorykę z repertuaru lokatora Białego Domu; z tego względu przylgnęła do niego etykieta populisty, jak raczej nie określa się ani Macriego, ani Piñery.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie