statystyki

NATO-wski pokaz siły w Norwegii i Polsce

autor: Maciej Miłosz25.10.2018, 07:39; Aktualizacja: 29.10.2018, 20:32
NATO

50 tys. żołnierzy, 10 tys. pojazdów, 250 statków powietrznych i prawie 70 okrętów, w tym amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman, na którym pływa ok. 5 tys. marynarzy i lotników.źródło: ShutterStock

Dziś ruszają największe ćwiczenia wojskowe Sojuszu od zakończenia zimnej wojny. Po nich zaczyna się Anakonda 18, najliczniejsze w tym roku manewry w Polsce.

50 tys. żołnierzy, 10 tys. pojazdów, 250 statków powietrznych i prawie 70 okrętów, w tym amerykański lotniskowiec USS Harry S. Truman, na którym pływa ok. 5 tys. marynarzy i lotników. Tak w liczbach przedstawia się Trident Juncture – największe ćwiczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego od upadku żelaznej kurtyny, które odbędzie się w Norwegii. Wezmą w nim udział żołnierze wszystkich 29 krajów członkowskich organizacji oraz regionalni partnerzy – Szwecja i Finlandia.

Wśród najliczniej reprezentowanych sojuszników będą m.in. Amerykanie, Niemcy i Norwegowie. Polaków będzie ok. 400, w tym fregata ORP Gen. K. Pułaski. Główny teatr działań leży kilkaset kilometrów od granicy z Rosją. Część ćwiczeń morskich odbędzie się na Morzu Bałtyckim.

– To jest potężny pokaz naszych możliwości i naszej determinacji do wspólnej pracy. W ostatnich latach środowisko bezpieczeństwa w Europie uległo znacznemu pogorszeniu. NATO zareagowało największą adaptacją naszej wspólnej obrony od zakończenia zimnej wojny – deklarował Jens Stoltenberg, sekretarz generalny organizacji na wczorajszej konferencji prasowej w kwaterze głównej w Brukseli.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie