statystyki

Bawaria gra w zielone: Chadecy do rządzenia potrzebują koalicjanta

autor: Łukasz Grajewski16.10.2018, 07:48; Aktualizacja: 16.10.2018, 07:48
Słaby wynik CSU to konsekwencja mylnie obranej strategii wyborczej.

Słaby wynik CSU to konsekwencja mylnie obranej strategii wyborczej.źródło: PAP
autor zdjęcia: CLEMENS BILAN

Chadecy wygrali wybory w Bawarii. Zdobyli jednak o wiele mniej głosów niż zazwyczaj. Do rządzenia potrzebują koalicjanta. Gorszy wynik CSU to pokłosie kryzysu, w jakim znajduje się koalicyjny rząd Angeli Merkel.

W niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu w Bawarii Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) zdobyła 37,2 proc. głosów. To jej najgorszy wynik od 1950 r. Na przestrzeni ostatnich dekad na chadeków głosowała zazwyczaj ponad połowa Bawarczyków. Tradycyjnie rolnicza część Niemiec pod rządami CSU stała się domem dla koncernów motoryzacyjnych. To napędziło rozwój gospodarczy i zapewniło mieszkańcom dobrobyt. CSU dbała równocześnie, aby Bawaria zachowała swój regionalny rys będący mieszanką lokalnego patriotyzmu i katolickiego konserwatyzmu. Niedzielne wybory oznaczają dla niej koniec długiej epoki politycznego monopolu.

Słaby wynik CSU to konsekwencja mylnie obranej strategii wyborczej. Władze partii postanowiły odwojować część elektoratu, która ze względu na kryzys migracyjny zaczęła sympatyzować z prawicową populistyczną partią Alternatywa dla Niemiec (AfD). Szef CSU Horst Seehofer, który w rządzie Angeli Merkel sprawuje funkcję ministra spraw wewnętrznych, zaczął przejmować język używany dotąd tylko przez AfD. Przekonywał w mediach, że islam nie jest częścią Niemiec, a migrację nazwał matką wszystkich problemów. Seehofer próbował także wprowadzić kontrole policyjne na granicy niemiecko-austriackiej oraz odsyłać z Niemiec uchodźców, którzy wcześniej zostali zarejestrowani w innym kraju UE. Plany szefa CSU nie weszły w życie z powodu sprzeciwu współrządzących socjaldemokratów i braku poparcia kanclerz Angeli Merkel.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie