statystyki

Czy Macedonia pokona główną przeszkodę na drodze do NATO?

autor: Michał Potocki27.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:06
Grecja, Macedonia, UE

Przeprowadzony na przełomie lipca i sierpnia sondaż Macedońskiego Centrum Współpracy Międzynarodowej (MCMS) wykazał, że 41,5 proc. mieszkańców odpowie na pytanie po myśli rządu, a 35 proc. zamierza odrzucić porozumienie.źródło: ShutterStock

Rząd wzywa do głosowania „za”, opozycja jest przeciw , a prezydent zapowiada bojkot referendum. W niedzielę dowiemy się, czy na mapie Europy pojawi się Republika Macedonii Północnej.

W niedzielę Macedończycy pójdą do urn na jedno z najważniejszych głosowań w historii kraju. Jeśli zakończy się ono zgodą na ratyfikację umowy z Grecją, przewidującej m.in. korektę nazwy państwa, rząd Zorana Zaewa będzie mógł zacząć rozmowy akcesyjne z NATO i przyspieszyć integrację z UE. Opozycja nie chce jednak słyszeć o przyjęciu nazwy „Macedonia Północna”, a wywodzący się z jej szeregów prezydent Dźorge Iwanow wezwał do bojkotu plebiscytu.

Przeprowadzony na przełomie lipca i sierpnia sondaż Macedońskiego Centrum Współpracy Międzynarodowej (MCMS) wykazał, że 41,5 proc. mieszkańców odpowie na pytanie po myśli rządu, a 35 proc. zamierza odrzucić porozumienie. Wśród etnicznych Macedończyków proporcje są jednak odwrotne: przeciwnicy układu wygrywają stosunkiem głosów 45:27, a wśród wyborców największej opozycyjnej partii WMRO-DPMNE – 68:5. Jeśli więc referendum zakończy się wynikiem pozytywnym, będzie to w znacznej mierze zasługa liczącej 1/4 ludności mniejszości albańskiej, spośród której głosowanie „za” zapowiada 88 proc. pytanych.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie