statystyki

Czy Macedonia pokona główną przeszkodę na drodze do NATO?

autor: Michał Potocki27.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:06
Grecja, Macedonia, UE

Przeprowadzony na przełomie lipca i sierpnia sondaż Macedońskiego Centrum Współpracy Międzynarodowej (MCMS) wykazał, że 41,5 proc. mieszkańców odpowie na pytanie po myśli rządu, a 35 proc. zamierza odrzucić porozumienie.źródło: ShutterStock

Rząd wzywa do głosowania „za”, opozycja jest przeciw , a prezydent zapowiada bojkot referendum. W niedzielę dowiemy się, czy na mapie Europy pojawi się Republika Macedonii Północnej.

W niedzielę Macedończycy pójdą do urn na jedno z najważniejszych głosowań w historii kraju. Jeśli zakończy się ono zgodą na ratyfikację umowy z Grecją, przewidującej m.in. korektę nazwy państwa, rząd Zorana Zaewa będzie mógł zacząć rozmowy akcesyjne z NATO i przyspieszyć integrację z UE. Opozycja nie chce jednak słyszeć o przyjęciu nazwy „Macedonia Północna”, a wywodzący się z jej szeregów prezydent Dźorge Iwanow wezwał do bojkotu plebiscytu.

Przeprowadzony na przełomie lipca i sierpnia sondaż Macedońskiego Centrum Współpracy Międzynarodowej (MCMS) wykazał, że 41,5 proc. mieszkańców odpowie na pytanie po myśli rządu, a 35 proc. zamierza odrzucić porozumienie. Wśród etnicznych Macedończyków proporcje są jednak odwrotne: przeciwnicy układu wygrywają stosunkiem głosów 45:27, a wśród wyborców największej opozycyjnej partii WMRO-DPMNE – 68:5. Jeśli więc referendum zakończy się wynikiem pozytywnym, będzie to w znacznej mierze zasługa liczącej 1/4 ludności mniejszości albańskiej, spośród której głosowanie „za” zapowiada 88 proc. pytanych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie