Prace nad listami miały burzliwy przebieg - w sobotę z PO odeszło troje radnych m. st. Warszawy, przez co Platforma straciła większość w stołecznej radzie. Radni: Lech Jaworski, Aleksandra Scheybal-Rostek i Izabela Chmielewska zapowiedzieli, że w jesiennych wyborach samorządowych poprą b. wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza. Liderzy stołecznej PO przekonują, że odejście tej trójki ma związek z tym, że nie znaleźli się na listach wyborczych. W piątek koalicyjne listy wyborcze zatwierdziła Nowoczesna.

W sobotę obradowała rada powiatu warszawskiego PO. "Rada powiatu zatwierdziła dzisiaj listy. Można powiedzieć, że to listy zjednoczonej opozycji, bo wśród kandydatów do rady miasta i rad dzielnic znajdują się nie tylko członkowie Platformy, ale Nowoczesnej, SLD i ugrupowań lokalnych takich jak ODnowa" - powiedziała PAP Gajewska.

Na "jedynkach" list znaleźli się przede wszystkim członkowie kierownictwa stołecznej PO, a także dotychczasowi radni Platformy. W okręgu nr 1 (Śródmieście i Ochota) jest wiceszefowa warszawskiej PO i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska, w okręgu nr 3 (Mokotów) - szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski, w okręgu nr 5 (Bielany i Żoliborz) - radny Piotr Mazurek, w okręgu nr 8 (Ursynów i Wilanów) - Aleksandra Gajewska, a w okręgu nr 9 - radny Mariusz Frankowski.

Liderami list do rady miasta zostali też: szef warszawskich struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz (okręg nr 7 Targówek i Wawer) oraz sekretarz tych struktur Marek Szolc (okręg nr 2 Praga Południe). Na czele listy w okręgu nr 6 (Praga Północ i Białołęka) znalazła się dotychczasowa radna dzielnicy Białołęka Magdalena Roguska.

Oprócz nich na listach (na dalszych miejscach) są także: radna Anna Nehrebecka-Byczewska (ostatnie miejsce na liście w Śródmieściu i Ochocie), Joanna Staniszkis (córka prof. Jadwigi Staniszkis) i Jarosław Kaczyński z Nowoczesnej (oboje startują z okręgu nr 1), radny Paweł Lech (Praga Południe), były piłkarz Dariusz Dziekanowski (ostatnie miejsce w okręgu nr 2). Listę w okręgu mokotowskim zamyka były burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Turkowski; druga na liście żoliborsko-bielańskiej jest Dorota Łoboda, jedna z liderek ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji.

Gajewska nie wykluczyła, że na listach Koalicji Obywatelskiej znajdą się też przedstawiciele lewicowej Inicjatywy Polska. "Trwają rozmowy, na razie nie ma żadnych oficjalnych ustaleń. Czekamy, mamy nadzieję, że uda się idea połączenia jeszcze z tą częścią opozycji" - powiedziała. Jak dodała, nieobsadzona pozostaje "jedynka" listy w okręgu nr 4 (Wola), na której mógłby się znaleźć właśnie przedstawiciel IP.

Tygodnik "Newsweek" napisał w piątek na swojej stronie internetowej, że w stowarzyszeniu, któremu przewodzi Barbara Nowacka, są rozbieżności dotyczące startu w wyborach samorządowych. Obecna radna Inicjatywy zdecydowała się na współpracę z Partią Razem i liderem stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, kandydatem na prezydenta stolicy Janem Śpiewakiem, podczas gdy inni działacze tej formacji woleliby kandydować z list Koalicji Obywatelskiej.

Związany obecnie z Inicjatywą Polska były rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział w sobotę PAP, że zarząd stowarzyszenia podjął decyzję o rozpoczęciu rozmów programowych z PO i Nowoczesną na temat wspólnego startu do sejmików województw. Jak dodał, sprawa ewentualnej obecności przedstawicieli IP na listach Koalicji Obywatelskiej w jesiennych wyborach samorządowych wyjaśni się w przyszłym tygodniu.

Zadowolony z kształtu list koalicji do Rady Warszawy jest lider Nowoczesnej w stolicy Sławomir Potapowicz. "Jesteśmy zadowoleni z faktu, że udało się stworzyć wspólne listy w ramach Koalicji Obywatelskiej" - podkreślił polityk w rozmowie z PAP.

W najbliższy poniedziałek Platforma Obywatelska ma zatwierdzić listy do sejmiku Mazowsza; Nowoczesna taką decyzję już podjęła.(PAP)

autorka: Marta Rawicz