statystyki

Nie ma komu rządzić wojskiem, potrzeba nam generałów

autor: Maciej Miłosz08.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 08.08.2018, 07:38
Planowane awanse nie zmieniają jednak tego, że w Wojsku Polskim dramatycznie brakuje generałów

Planowane awanse nie zmieniają jednak tego, że w Wojsku Polskim dramatycznie brakuje generałówźródło: ShutterStock

15 sierpnia prezydent wręczy kilkanaście nominacji. Drugiej gwiazdki doczeka się m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Najwyższych oficerów mamy jednak za mało.

W tym roku tradycyjnie w dniu Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczy najwyższym oficerom nominacje na kolejne stopnie. Gwiazdki dostanie kilkunastu żołnierzy, w tym awanse z pułkownika na generała brygady (pierwsza gwiazdka) – mniej niż dziesięciu żołnierzy. Najprawdopodobniej drugą gwiazdkę odbiorą m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał brygady Wiesław Kukuła i generał brygady Maciej Jabłoński. Niektórych kolejna gwiazdka dla gen. Kukuły może zaskakiwać, ponieważ był on postrzegany jako bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, którego ludzie po jego odejściu z resortu byli z MON zwalniani.

Obaj kandydaci do awansów są jednak na etatach dwugwiazdkowych (ten drugi jest dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej). Tak więc wręczenie im kolejnych gwiazdek jest zgodne z zasadą zawartą zarówno w starym, jak i nowotworzonym systemie kierowania i dowodzenia Wojskiem Polskim, że stopnie wojskowe są niejako przypisane do stanowisk.

Nominacji może się też spodziewać m.in. pułkownik Karol Dymanowski, dyrektor departamentu polityki zbrojeniowej w resorcie obrony. To ta jednostka ma opracowywać m.in. procedury zakupu sprzętu wojskowego. Pytaniem otwartym pozostaje, czy w ten sposób właśnie został wskazany kandydat na szefa mającej w przyszłości odpowiadać za zakupy Agencji Uzbrojenia. Do jej utworzenia resort obrony powołał specjalnego pełnomocnika, ale jak na razie nie ma żadnych realnych zmian w systemie zakupów uzbrojenia.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Kompletna bzdura(2018-08-08 10:10) Zgłoś naruszenie 30

  Mamy jeden z najwyższych wskaźników generałów na jednego żołnierza w armiach świata. Czystka nieprzychylnych władzy i kupowanie sobie przychylnych to jedyne wytłumaczenie pisiego pędu.

  Odpowiedz
 • żul(2018-08-08 12:38) Zgłoś naruszenie 20

  To jest niestety signum temporis obecnego obozu rządzącego i jego armii: mamy za dużo wodzów a za mało indian

  Odpowiedz
 • kp(2018-08-08 13:32) Zgłoś naruszenie 10

  Zgadzam sie z "żulem" od wielu wielu lat , czyli PO PIS SLD PSL, w wojsku mamy tylko wodzów, brak łuków i indian....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie