statystyki

Nie ma komu rządzić wojskiem, potrzeba nam generałów

autor: Maciej Miłosz08.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 08.08.2018, 07:38
Planowane awanse nie zmieniają jednak tego, że w Wojsku Polskim dramatycznie brakuje generałów

Planowane awanse nie zmieniają jednak tego, że w Wojsku Polskim dramatycznie brakuje generałówźródło: ShutterStock

15 sierpnia prezydent wręczy kilkanaście nominacji. Drugiej gwiazdki doczeka się m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Najwyższych oficerów mamy jednak za mało.

W tym roku tradycyjnie w dniu Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczy najwyższym oficerom nominacje na kolejne stopnie. Gwiazdki dostanie kilkunastu żołnierzy, w tym awanse z pułkownika na generała brygady (pierwsza gwiazdka) – mniej niż dziesięciu żołnierzy. Najprawdopodobniej drugą gwiazdkę odbiorą m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał brygady Wiesław Kukuła i generał brygady Maciej Jabłoński. Niektórych kolejna gwiazdka dla gen. Kukuły może zaskakiwać, ponieważ był on postrzegany jako bliski współpracownik Antoniego Macierewicza, którego ludzie po jego odejściu z resortu byli z MON zwalniani.

Obaj kandydaci do awansów są jednak na etatach dwugwiazdkowych (ten drugi jest dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej). Tak więc wręczenie im kolejnych gwiazdek jest zgodne z zasadą zawartą zarówno w starym, jak i nowotworzonym systemie kierowania i dowodzenia Wojskiem Polskim, że stopnie wojskowe są niejako przypisane do stanowisk.

Nominacji może się też spodziewać m.in. pułkownik Karol Dymanowski, dyrektor departamentu polityki zbrojeniowej w resorcie obrony. To ta jednostka ma opracowywać m.in. procedury zakupu sprzętu wojskowego. Pytaniem otwartym pozostaje, czy w ten sposób właśnie został wskazany kandydat na szefa mającej w przyszłości odpowiadać za zakupy Agencji Uzbrojenia. Do jej utworzenia resort obrony powołał specjalnego pełnomocnika, ale jak na razie nie ma żadnych realnych zmian w systemie zakupów uzbrojenia.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Kompletna bzdura(2018-08-08 10:10) Zgłoś naruszenie 30

  Mamy jeden z najwyższych wskaźników generałów na jednego żołnierza w armiach świata. Czystka nieprzychylnych władzy i kupowanie sobie przychylnych to jedyne wytłumaczenie pisiego pędu.

  Odpowiedz
 • żul(2018-08-08 12:38) Zgłoś naruszenie 20

  To jest niestety signum temporis obecnego obozu rządzącego i jego armii: mamy za dużo wodzów a za mało indian

  Odpowiedz
 • kp(2018-08-08 13:32) Zgłoś naruszenie 10

  Zgadzam sie z "żulem" od wielu wielu lat , czyli PO PIS SLD PSL, w wojsku mamy tylko wodzów, brak łuków i indian....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie