statystyki

Wojna handlowa USA – Chiny nabiera tempa

autor: Bartłomiej Niedziński02.08.2018, 07:19; Aktualizacja: 02.08.2018, 07:45
Donald Trump i Xi Jinping

Donald Trump i Xi Jinpingźródło: ShutterStock

Trump chce doprowadzić do sytuacji, w której Pekin nie będzie miał jak odpowiedzieć

Stany Zjednoczone podbijają stawkę w wojnie handlowej z Chinami. Administracja Donalda Trumpa rozważa obłożenie produktów importowanych z Chin o wartości 200 mld dol. 25-proc. cłem, a nie 10-proc., jak dotychczas planowano. Mogłoby ono wejść w życie już we wrześniu.

Chodzi o listę ponad 6 tys. towarów – wśród nich żywność, chemikalia, ale też wiele produktów konsumenckich, jak meble, dywany, ubrania, rowery czy kosmetyki – którą 11 lipca przedstawił amerykański reprezentant ds. handlu Robert Lighthizer. Ta lista to riposta Waszyngtonu na to, że Pekin odpowiedział na pierwszy cios w wojnie handlowej – 25-proc. stawkę na import z Chin o wartości 34 mld dol. (cła amerykańskie i analogicznej wysokości chińskie weszły w życie 6 lipca).

Dotychczas jednak była mowa o tym, że na import o wartości 200 mld dol. zostanie nałożona stawka 10-proc. Tymczasem Bloomberg podał wczoraj, powołując się na źródła w adminis tracji, że może zostać ona ustalona na poziomie 25 proc., a decyzja w tej sprawie ma być ogłoszona lada dzień. Do 30 sierpnia trwają publiczne konsultacje w kwestii podniesienia ceł, co oznacza, że teoretycznie mogłyby one obowiąz ywać już na początku września, choć zwykle okres między zakończeniem konsultacji a wejściem w życie wynosi kilka tygodni.

Nie czekając na oficjalne potwierdzenie doniesień Bloomberga, chińskie władze już ostrzegły, że nie pozostaną bierne. – Amerykańska presja i szantaż nie przyniosą żadnego efektu. Jeśli Stany Zjednoczone będą robić dalsze kroki prowadzące do eskalacji, Chiny nieuchronnie podejmą kontrdziałania i będą zdecydowanie bronić uzasadnionych racji – oświadczył rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • demokracja amerykańska wzorcem dla innych(2018-08-02 07:32) Zgłoś naruszenie 11

    Największy bankrut świata miota się aby zmniejszyć wielkość długu w Chinach. Rok temu długi tego bankruta wynosiły 20 162 176 797 904,13 $ i cały czas lawinowo rosną. Początek wielkiego zadłużania nastąpił w roku 1989, gdy za "free" otrzymali państwa z rozpadu Układu Warszawskiego. Są jednak święcie przekonani że są największą światową potęgą. Oczywiście pod względem wielkości zadłużenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie