statystyki

Grupa Wyszechradzka stoczy bój o budżet i migrantów

autor: Dominik Héjj27.06.2018, 07:35; Aktualizacja: 27.06.2018, 07:39
Niewykorzystaną szansą węgierskiej prezydencji jest porzucenie ambitnych planów, które dotyczyły integracji z UE Bałkanów Zachodnich.

Niewykorzystaną szansą węgierskiej prezydencji jest porzucenie ambitnych planów, które dotyczyły integracji z UE Bałkanów Zachodnich.źródło: ShutterStock

Węgrzy podsumowują zakończoną właśnie roczną prezydencję w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Według Viktora Orbána V4 nigdy w swojej historii nie miało tak dużego znaczenia politycznego jak obecnie.

Przez ostatni rok w ramach V4 zorganizowano 220 spotkań różnych szczebli – od głów państw po ekspercki. Kiedy przed rokiem w Zamku Królewskim w Warszawie Viktor Orbán przejmował prezydencję od premier Beaty Szydło, mówił o tym, że „przyszłość Europy jest w Grupie Wyszehradzkiej”. „V4 stała się światową marką” – dodawał szef dyplomacji Péter Szijjártó. Dziś Grupa jest Budapesztowi potrzebna jak nigdy. Obecnie pracom V4 przewodzi Słowacja.

Do priorytetów węgierskiego przewodnictwa zakwalifikowano cztery obszary: wzmocnienie współpracy regionalnej, inwestycje infrastrukturalne, podnoszenie konkurencyjności poprzez stosowanie nowych technologii (podobnie jak Polska, Węgry chcą być liderem technologii 5G), a także zwiększenie znaczenia państw V4 na arenie międzynarodowej.

Prezydencja przypadła na Węgrzech na gorący polityczny okres wyborów parlamentarnych i kolejnych „narodowych konsultacji”. Priorytetem było utrzymanie mobilizacji antyimigracyjnej i podkreślanie braku zgody na stałe kwoty relokacyjne proponowane przez Komisję. Te cele w zasadzie zrealizowano, a na ostatnim – pod przewodnictwem Budapesztu – szczycie, format rozmów poszerzono o Austriaków (zresztą nie po raz pierwszy kanclerz Sebastian Kurz był gościem szczytu Grupy Wyszehradzkiej).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie