Plakaty wykonali studenci Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w ramach zajęć z grafiki reklamowej.

Szef tej pracowni Wojciech Kołek poinformował, że celem wystawy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat ochrony praw zwierząt i ich etycznego traktowania. "Wystawione plakaty prowokują do dyskusji i działania. Część skierowana jest bezpośrednio do dzieci, które, nieświadome cierpienia zwierząt w cyrkach, oglądają pokazy tresury. Plakaty bez epatowania przemocą pokazują, że w niewoli zwierzęta odczuwają strach i ból tak samo jak ludzie" - zaznaczył Kołek.

Autorzy plakatów podejmują temat, jak zaznaczył wykładowca PSWZ, w różny sposób, zarówno od strony społecznej, jak i kulturalnej oraz przy wykorzystaniu szerokiej gamy technik plastycznych. Wystawa potraw do 16 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.

Przeciwnicy występów zwierząt w cyrkach przekonują, że są one narażane na niepotrzebny stres i cierpienie podczas przebywania w klatkach, tresury, transportowania i występów. Ich zdaniem sztuka cyrkowa może być piękna, gdy tworzona jest przez artystów, którzy prezentują swoje umiejętności.

Fundacja Viva! szacuje, że w Polsce istnieje kilkanaście cyrków, które wykorzystują w swoich przedstawieniach zwierzęta, a dodatkowo przyjeżdżają cyrki z zagranicy. Wśród zwierząt występujących w cyrkach są m.in. konie, kuce, psy, wielbłądy, lwy, tygrysy, słonie, osły, lamy, zebry, krokodyle, małpki kapucynki. Sezon cyrkowy - jak oceniają aktywiści - trwa zwykle od lutego do listopada, a cyrki odwiedzają średnio 200 miejscowości. Lokalne władze kilkudziesięciu miast zdecydowały się na nieudostępnianie terenów pod występy cyrków ze zwierzętami.

W Sejmie znajduje się projekt ustawy o ochronie praw zwierząt złożony przez posłów PiS. Projekt przewiduje m.in. zakaz hodowli i chowu zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, obowiązek oznaczania zwierząt, zakaz trzymania psów na uwięzi w sposób stały i kary za znęcanie się nad zwierzętami. Swoją wersję projektu złożyły także PO i Nowoczesna.

Projekty regulacji o ochronie praw zwierząt chwalą m.in. organizacje ekologiczne i broniące praw zwierząt.(PAP)

autor: Rafał Grzyb