statystyki

Strefa Gazy spokojna, przynajmniej do piątku

autor: Bartłomiej Niedziński17.05.2018, 07:12; Aktualizacja: 17.05.2018, 07:35
Strefa Gazy, Palestyna, Izrael

Zdecydowana większość krajów z racji kontrowersji wokół statusu Jerozolimy zamierza jednak pozostawić placówki w Tel Awiwie. Takie jest także stanowisko Polski.źródło: ShutterStock

Palestyńskie ugrupowania zapowiadają kontynuowanie protestów.

Choć wczoraj na granicy między Strefą Gazy a Izraelem było już spokojnie, to wyznacznikiem dalszego rozwoju sytuacji będzie dopiero dzień jutrzejszy. Po piątkowych modłach muzułmanie zazwyczaj liczniej biorą udział w politycznych demonstracjach.

Jedynym incydentem, do jakiego wczoraj doszło, była wymiana ognia między bojownikami Hamasu a izraelskimi żołnierzami na północnej granicy Strefy Gazy, w której jednak nikt nie odniósł obrażeń. Nie było też antyizraelskich manifestacji, co ma związek z tragicznym ich skutkiem w poniedziałek – armia izraelska użyła ostrej broni i gazów łzawiących wobec Palestyńczyków, którzy z terenów Strefy Gazy rzucali w kierunku Izraela kamienie i materiały wybuchowe. Śmierć spowodowało śmierć co najmniej 60 osób. Palestyńskie protesty trwały od końca marca, ale w poniedziałek były wyjątkowo liczne, bo tego dnia przypadała 70. rocznica powstania Izraela, a Stany Zjednoczone przeniosły oficjalnie swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Zastosowanie środków niewspółmiernych do zagrożenia zostało potępione przez większość krajów świata, z istotnym wyjątkiem w postaci Stanów Zjednoczonych. Według Izraela rządzący Strefą Gazy radykalny Hamas zdecydował się na wstrzymanie antyizraelskich protestów pod presją Egiptu, który ostrzegł, że jeśli będą one kontynuowane, nie przyjdzie on Palestyńczykom z pomocą. Hamas zaprzecza jednak tym doniesieniom i zarówno on, jak i inne radykalne palestyńskie ugrupowanie – Islamski Dżihad, wezwały mieszkańców enklawy do udziału w piątkowych protestach. Frekwencję może jednak osłabić to, że dziś rozpoczyna się muzułmański miesiąc postu – ramadan.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie