We wrześniu list otwarty w sprawie publicznych wypowiedzi o. Gużyńskiego skierował do prowincjała o. Andrzej Potocki, też dominikanin. W liście prosił przełożonego "o podjęcie działań, które ukrócą medialną aktywność o. Pawła Gużyńskiego". Wcześniej pod internetową petycją w tej sprawie podpisało się ponad 10 tys. osób.

Chodziło m.in. o wywiad, którego o. Gużyński udzielił "Gazecie Wyborczej". Odnosząc się w nim do inicjatywy ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" miał stwierdzić, że inicjatywy, które "nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu", uważa za "szkodliwe społecznie". 11 września o. Kozacki poinformował w specjalnym oświadczeniu, że zostanie powołana komisja, która zbada wypowiedzi o. Gużyńskiego.

W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej Prowincji Polskiej Braci Kaznodziejów (dominikanów) o. Kozacki zaznaczył, że po wysłuchaniu opinii komisji teologicznej powołanej do oceny publicznych wypowiedzi o. Gużyńskiego, udzielił mu upomnienia kanonicznego.

Dodał, że wypowiedzi dominikanina "były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary". "Wezwałem też o. Pawła do roztropności podczas przyszłych publicznych wypowiedzi" - napisał prowincjał dominikanów.

"Wobec wątpliwości co do zgodności niektórych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego z nauczaniem Kościoła, poleciłem mu zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej stosunku prawa naturalnego i prawa stanowionego oraz roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa" - napisał prowincjał.(PAP)

autor: Iwona Żurek