Sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka podczas wspólnej konferencji prasowej powiedział, że manifest programowy obu partii zatytułowany "Bliżej ludzi" zawiera postulaty, z którymi powstawała Nowoczesna, a które realizuje również PO. "Mamy podobną filozofię myślenia o samorządzie" - mówił.

Dodał, że "to porozumienie otwiera nam drogę do porozumienia politycznego, które najprawdopodobniej zawrzemy na wybory samorządowej, sejmikowe".

Poseł PO Mariusz Witczak powiedział, że "porozumienie programowe, nasza koalicja ma być oparta na wartościach, (...) na twardym fundamencie i dlatego ten manifest programowy jest dla nas kluczowy. Odpowiada na zasadnicze pytanie, o co chcemy się bić w tych wyborach samorządowych, o jaką Polskę chcemy walczyć dla Polek i Polaków".

Wśród punktów zawartych w manifeście znajdują się m.in.: czystość powietrza i rozwiązanie kwestii smogu; wprowadzenie budżetów zadaniowych; dokończenie decentralizacji państwa, przeniesienie całej władzy w regionie na samorządy; wzmocnienie rad dzielnic, osiedli, sołectw oraz zwiększenie bezpośredniego udziału obywateli w podejmowaniu decyzji; decentralizacja finansów, polegająca na tym, aby dochody z PIT i CIT zostały tam, gdzie są płacone; utworzenie mechanizmu solidarnościowego dla najsłabszych samorządów; uchwalenie ustawy metropolitarnej; wsparcie polityki rewitalizacyjnej czy utworzenie Krajowej Polityki Wiejskiej i Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zaznaczył, że "manifest +Bliżej ludzi+ stanowić będzie krok milowy do zawarcia prawdziwej umowy koalicyjnej, która zapewni poszanowanie naszej odrębności, a jednocześnie sprawi, że porozumienie Platformy i Nowoczesnej będzie pierwszym wyborem dla mieszkańców głosujących w wyborach samorządowych".

Podczas konferencji padło pytanie dotyczące słów posła PO Rafała Trzaskowskiego - kandydata PO i Nowoczesnej na urząd prezydenta Warszawy, który w piątek na antenie Tok FM powiedział, że porozumienie programowe PO z Nowoczesną dotyczące samorządów powinno być poszerzone o lewicę. Witczak odpowiedział: "jednoczymy opozycje, jesteśmy otwarci na szeroką współpracę". Jak dodał, "nie zamykamy się na współpracę dotyczą ważnych autorytetów lokalnych, ludzi samorządu, którzy nie zawsze czy niekoniecznie muszą być związani legitymacją partyjną. Ale o tych kwestiach będziemy jeszcze wielokrotnie z państwem dyskutować i rozmawiać".

Witczak uważa, że PO i Nowoczesna mają "wspólny program koalicyjny, twardy fundament, który nas jednoczy wokół najważniejszych wartości. "Zachęcamy, żeby inne środowiska do tych wartości, do tych rozwiązań programowych się dołączały" - mówił.

Szłapka podkreślił, że "wszystkie organizacje - i partyjne, i obywatelskie, i pozarządowe, i samorządowe, które rozumieją samorząd jako coś obywatelskiego, coś, co łączy obywateli, że mogą sami zarządzać i sami decydować, sami wydawać środki, które są - są tutaj bardzo mile widziani". "My wyobrażamy sobie samorząd jako obywatelskość, jako samorządność, a nie jako delegaturę partyjną" - mówił.

Zembaczyński poinformował, że manifest dostępny jest już na stronach internetowych obu partii.

Jacek Protas (PO) powiedział, że "od dzisiaj przystępujemy do wspólnych prac nad programami regionalnymi, bowiem te nasze porozumienie dotyczy pewnego spojrzenia na ustrój państwa, natomiast konkretne propozycje w konkretnych regionach, konkretne zapisy programowe znajdą się w naszych wspólnych programach regionalnych, nad którymi w tej chwili pracujemy".

Posłowie podkreślali, że najbliższe wybory samorządowe będą najważniejszymi wyborami w wolnej Polsce.