statystyki

Irlandia żyje problemem aborcji

autor: Jakub Kapiszewski24.01.2018, 08:00; Aktualizacja: 24.01.2018, 08:03
aborcja sąd

Debata na temat aborcji powraca w Irlandii co jakiś czas, teraz jednak wyjątkowo przybrała na sile.źródło: ShutterStock

Mieszkańcy kraju zapewne jeszcze w pierwszej połowie roku wezmą udział w referendum, w którym opowiedzą się za lub przeciw liberalizacji przepisów uważanych za najbardziej restrykcyjne w Europie.

Mieszkańcy kraju zapewne jeszcze w pierwszej połowie roku wezmą udział w referendum, w którym opowiedzą się za lub przeciw liberalizacji przepisów uważanych za najbardziej restrykcyjne w Europie

Plebiscyt mógłby się odbyć pod koniec maja albo na początku czerwca. O tym zadecydują parlamentarzyści. Na razie termin głosowania nad specjalną ustawą dotyczącą plebiscytu nie jest znany, jej projekt spłynie do Dáil – izba niższa parlamentu – prawdopodobnie w marcu.

Debata na temat aborcji powraca w Irlandii co jakiś czas, teraz jednak wyjątkowo przybrała na sile. Stało się to po zakończeniu prac przez parlamentarną komisję powołaną do wydania rekomendacji w kwestii aborcji. Jej członkowie zaproponowali daleko idącą liberalizację prawa, obejmującą możliwość przeprowadzenia zabiegu do 12. tygodnia ciąży, a także po tym terminie – o ile zaistnieją odpowiednie przesłanki. Aby wprowadzenie takich przepisów było możliwe, trzeba usunąć ósmą poprawkę do konstytucji. Inaczej każda próba poluzowania zapisów narażona jest na sprzeczność z ustawą zasadniczą.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie