statystyki

Rosja: Alternatywy dla Putina wciąż nie widać

autor: Michał Potocki03.01.2018, 07:53; Aktualizacja: 03.01.2018, 08:28
Władimir Putin

Władimir Putinźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ALEXEI NIKOLSKY SPUTNIK KREMLIN POOL POOL

Według sondaży prezydent, mimo problemów gospodarczych kraju, w cuglach uzyska reelekcję. I to już w pierwszej turze marcowych wyborów

Choć tradycyjnie w pierwszym tygodniu stycznia życie polityczne w Rosji zamiera, rok 2018 jest wyjątkiem od tej reguły. Okres noworoczno-świąteczny (Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia) tym razem jest jednocześnie czasem, w którym chętni do udziału w kampanii prezydenckiej zbierają dokumenty niezbędne do rejestracji.

Lista kandydatów, których Centralna Komisja Wyborcza (CIK) dopuści do wyścigu, jest już z grubsza znana. Urzędujący prezydent Władimir Putin nie tylko nie będzie miał rywala, który byłby w stanie mu zagrozić, ale i – po odmowie rejestracji Aleksieja Nawalnego – nikt nie będzie w stanie przed rozpisanymi na 18 marca wyborami zaproponować realnej alternatywy dla obecnego systemu.

Dotychczas jako kandydata zarejestrowano jedynie lidera Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego. Dla tego nacjonalistycznego populisty będzie to szósty start na prezydenta Rosji, ale nigdy nie udało mu się przekroczyć 10-proc. poparcia. O ile w latach 90. był traktowany jako realne zagrożenie dla rosyjskiego systemu politycznego, o tyle za rządów Putina zaczął odgrywać rolę opozycji systemowej, akceptowanej przez Kreml.

Pozostali kandydaci partyjni mają czas do 12 stycznia, by dostarczyć CIK konieczne dokumenty. Kandydaci niezależni – a wśród nich formalnie jest tym razem także prezydent Putin – muszą to zrobić do najbliższej niedzieli. Kolejne kroki zależą od wysuwającego gremium. Partie parlamentarne, czyli mieszczące się w systemie, nie muszą zbierać podpisów poparcia. Przedstawiciele partii pozaparlamentarnych powinny zdobyć 100 tys., a kandydaci niezależni – trzykrotnie więcej. Rządząca Jedna Rosja poparła Putina; to samo zrobiła Sprawiedliwa Rosja, która ostatecznie zrezygnowała z udawania opozycji.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie