statystyki

Rządowe sidła na wirusy

autor: Sylwia Czubkowska21.12.2017, 07:00; Aktualizacja: 21.12.2017, 07:46
Kaspersky Lab

Kaspersky Labźródło: ShutterStock


MON już oficjalnie ostrzega: nie używać Kaspersky’ego. Czy to czas także na państwowy program antywirusowy?

- W ostatnich dniach za pośrednictwem Ministerstwa Cyfryzacji do naszego ośrodka wpłynęło pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej z rekomendacją zaprzestania używania oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky – informuje Igor Ryciak, rzecznik rządowego Centralnego Ośrodka Informatyki.

To pokłosie rozwijającego się od kilku miesięcy skandalu wokół antywirusa dostarczanego przez rosyjską firmę. Już w jego trakcie kolejne polskie instytucje ogłaszały przetargi, w których oprogramowanie Kaspersky’ego oferowano na bardzo korzystnych warunkach i w efekcie zdobywało zamówienia. Ani Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ani resorty obrony czy cyfryzacji nie informowały instytucji publicznych, co mają począć z antywirusami od rosyjskiej firmy. Przełomowy okazał się dopiero przetarg na oprogramowanie dla Systemu Rejestrów Państwowych ogłoszony przez Centralny Ośrodek Informatyki. COI wykluczył ofertę rosyjskiej firmy. Powód: „naruszenie bezpieczeństwa publicznego lub istotnego interesu bezpieczeństwa państwa”.

– Mamy do czynienia ze znacznie szerszym problemem. Jedna sprawa to pojedynczo odrzucać oferty. Czymś zupełnie innym jest pewność, że oprogramowanie czy sprzęt, na którym pracuje administracja, są faktycznie bezpieczne. Patrząc na to, co się dzieje na świecie, np. Hewlett Packard dał Rosjanom dostęp do kodu źródłowego jednego z systemów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo w Pentagonie, musimy się zastanowić nad tym, jak zapewnić sektorowi publicznemu faktyczne cyberbezpieczeństwo – mówi nam jeden z doradców MON.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie