statystyki

Obchody stulecia niepodległości: Najpierw apel o pojednanie, a potem wotum nieufności

autor: Grzegorz Osiecki05.12.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:37
Zgromadzenie Narodowe zbiera się 5 grudnia, równo w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zgromadzenie Narodowe zbiera się 5 grudnia, równo w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego.źródło: ShutterStock

Prezydent dzisiaj zainauguruje obchody stulecia niepodlegości przed Zgromadzeniem Narodowym. Liczy na zjednoczenie Polaków.

Kraj dzieli gorący polityczny spór i może być trudno skłonić obydwie strony do autentycznego wspólnego świętowania. Ale prezydencki minister Wojciech Kolarski pozostaje optymistą. – Święto z natury łączy. A to, co Polaków łączy, to właśnie niepodległość. Dlatego preambuła prezydenckiej ustawy o obchodach niepodległości Rzeczypospolitej odwołuje się do sześciu ojców założycieli. Polityków z różnych tradycji i orientacji politycznych, którzy mimo sporów i kontaktów politycznych działali na rzecz wolnej Polski. To moment spotkania wspólnoty – tłumaczy.

Do Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wchodzą przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych, wyznań, związków i organizacji społecznych, środowisk kultury. Ma on zapewnić szeroką reprezentację społeczną w przygotowaniu i świętowaniu obchodów. Pytanie, na ile te działania pomogą w stępieniu ostrza politycznego sporu.

Politolog Antoni Dudek jest co do tego sceptyczny. Jego zdaniem Andrzej Duda stracił już możliwość łączenia Polaków, choć nadal może łagodzić temperaturę sporu. – To zostało mu na drugą część kadencji. Chodzi o to, by ten podział się nie pogłębiał. Na razie nie przekroczyliśmy czerwonej linii, po której jakakolwiek rozmowa nie będzie możliwa. Zbliżamy się do niej, ale jej nie przekroczyliśmy. Spodziewam się, że prezydentowi uda się zapobiec temu, co nie udało się Piłsudskiemu, czyli używaniu sporu do rozwiązywania sporów politycznych – podkreśla politolog.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie