W siedzibie przy ul. Łomżyńskiej od 27 listopada zaczną pracę jednostki oddziału dotychczas mieszczące się przy ul. Warszawskiej (Wydział Służb Mundurowych, Dział Leczenia Uzdrowiskowego), a od 4 grudnia pozostałe z ulic Mickiewicza i Słowackiego.

"Pod koniec 2013 r. za 4,5 mln zł kupiliśmy dwie sąsiednie działki, z których na jednej stał nieużytkowany budynek. Przebudowa istniejącego budynku i budowa nowej części trwały od grudnia 18 grudnia 2015 r. do 30 września 2017 r. Prace budowlane kosztowały 17,3 mln zł, a cała inwestycja wraz z zakupem mebli sięgnęła 21,9 mln zł: - powiedziała w środę na konferencji prasowej naczelnik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Oddziału NFZ Katarzyna Knopik.

Wcześniej przeprowadzono ankietę wśród interesantów Oddziału NFZ, z których 76 proc., opowiedziało się za jedną siedzibą. Zlecono też zewnętrznej firmie analizę ekonomiczno-finansową i organizacyjną, która wykazała opłacalność inwestycji.

Dotychczas NFZ m.in. płacił 25 tys. zł miesięcznie Agencji Mienia Wojskowego za wynajem pomieszczeń na ul. Warszawskiej i 7 tys. zł miesięcznie za utrzymanie łączy teleinformatycznych pomiędzy placówkami oddziału, a także wydawał 1 mln zł rocznie na przemieszczania się pracowników i przewozu dokumentów pomiędzy placówkami.

W nowo wybudowanej części postawała duża sala informacyjna, gdzie przy 13 stanowiskach przyjmowani będą interesanci. W zmodernizowanym budynku urządzono 150 pokoi dla 270 pracowników (obecnie zatrudnionych jest 225 osób)

"W nowej siedzibie będzie można załatwić wszystkie sprawy. Poprawiły się warunki przyjmowania pacjentów i pracy zatrudnionych osób. Przez lata bowiem poszerzył się zakres kompetencji oddziału, zwłaszcza po wstąpieniu Polski do UE i pewnym stopniu w związku z utworzeniem sieci szpitali" - podkreśliła rzeczniczka oddziału Barbara Nawrocka.

Przy budynku urządzono parking na 66 pojazdów, z czego wyłącznie dla interesantów 10 miejsc zwykłych i dwa dla osób niepełnosprawnych. Dotychczas wykorzystywane budynki nie mają miejsc postojowych i znajdują się w strefie płatnego parkowania.

Nawrocka podkreśliła, że powstanie siedziby Oddziału NFZ zostało sfinansowane z odrębnego funduszu inwestycyjnego, który nie uszczupla środków na leczenie pacjentów ani nie może być przeznaczony na ten cel. (PAP)

autor: Jerzy Rausz