statystyki

USA: Republikanie szykują rewolucję podatkową, na której zyskają najbogatsi

autor: Adam Pawluć08.11.2017, 12:02
podatki, rachunki, dokumenty

Republikanie z siedmiu dotychczasowych progów dla osób fizycznych chcą zrobić zrobić czteryźródło: ShutterStock

Demokraci uważają, że reforma jeszcze bardziej obciąży pracujących

Niemal rok po wyborach, które dały republikanom pełnię władzy w USA, partia przedstawiła projekt największej od trzech dekad reformy podatkowej. Prawica reklamuje ją jako spełnienie przedwyborczych obietnic.

Demokraci uważają, że zmiana pogłębi dysproporcje majątkowe w społeczeństwie. – Republikanie za zamkniętymi drzwiami przygotowali program, który długofalowo zwiększy obciążenie dla pracujących rodzin – mówiła w Kongresie demokratyczna posłanka Suzan DelBene. – To obniżka podatków dla najbogatszych, którą sfinansują nasze dzieci i wnuki – dodaje. Podobnego zdania jest Lawrence Summers, były główny ekonomista Banku Światowego i sekretarz skarbu w gabinecie Billa Clintona. – Większość korzyści płynie do najbogatszych. Nadzieja, że ta reforma będzie bodźcem dla wzrostu, jest złudna – powiedział „New York Timesowi".

Prezydent Donald Trump, którego administracja we wrześniu złożyła własny projekt reformy systemu podatkowego, napisał jednak na Twitterze, że koncepcja republikanów jest dobra dla USA i że liczy na jej wprowadzenie do końca tego roku. On sam podczas kampanii proponował m.in. odciążenie klasy średniej i uproszczenie systemu, co pośrednio znalazło odzwierciedlenie w projekcie republikanów. Analitycy przewidują, że radykalne zmiany podatkowe w ciągu 10 lat będą kosztować budżet 1,5 bln dol.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie