statystyki

Xi Jinping nie wskazuje swego następcy

autor: Bartłomiej Niedziński26.10.2017, 07:40; Aktualizacja: 26.10.2017, 07:54
Xi Jinping to drugi Mao Zedong?

Xi Jinping to drugi Mao Zedong?źródło: ShutterStock

W najwyższych władzach Komunistycznej Partii Chin dokonano zmiany osobowej, ale nie pokoleniowej, co dotychczas było zwyczajem.

Coraz silniejszy Xi Jinping dał najwyraźniejszą jak dotychczas wskazówkę, że może pozostać u władzy dłużej niż zwyczajowe dwie kadencje, czyli poza rok 2022. W nowym, przedstawionym wczoraj, ścisłym kierownictwie Komunistycznej Partii Chin nie ma żadnego polityka, który za pięć lat mógłby przejąć stery w Państwie Środka.

Ostatnio sukcesja odbywała się w ten sposób, że po pierwszej pięcioletniej kadencji do Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh (obecnie liczy on siedmiu członków) dobierano działaczy młodszej generacji z wyraźnym wskazaniem na jednego z nich, że będzie następcą. Tak, by przez następne pięć lat przygotowywał się do roli lidera. W ten sposób władzę przejmowała w 2002 r. czwarta generacja liderów z Hu Jintao na czele, a w 2012 r. – piąta, której twarzą jest właśnie Xi Jinping. Obecny przywódca od 2008 r. pełnił funkcję wiceprezydenta i było przesądzone, że to on obejmie władzę.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie