statystyki

Baca-Pogorzelska i Potocki: Wierzchołek góry węglowej, czyli antracyt z San Escobar

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska10.10.2017, 07:34; Aktualizacja: 10.10.2017, 08:16

Kiedy kilka tygodni temu znaleźliśmy w Katowicach firmę Doncoaltrade, której nazwa wskazywała na import węgla z Zagłębia Donieckiego, wiedzieliśmy, że szykuje się ciekawy temat. Nie wiedzieliśmy jednak, że to wierzchołek góry lodowej. Albo raczej góry antracytowej. Antracyt, czyli najbardziej energetyczny węgiel kamienny, stał się słowem kluczem naszej pracy. W ostatnich dniach pokazaliśmy, jak do Polski trafia ten cenny surowiec z separatystycznych republik Donbasu. Przyjeżdża do nas bowiem i z samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), i z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Problem z antracytem nie polega na tym, by ktokolwiek po polskiej stronie miał łamać prawo samym jego sprowadzaniem. Jeszcze rok temu nie miała z tym problemu nawet Ukraina. Jednak ostatecznie wprowadziła blokadę handlu z separatystami w marcu 2017 r.

Zresztą naszym zdaniem finalni odbiorcy produktów wykonanych z donbaskiego antracytu zapewne nie mają pojęcia, że pośrednio mogą wspierać separatystów z Ługańska i Doniecka. Tyle że pieniądze z handlu nielegalnym węglem ostatecznie trafiają do kieszeni miejscowych watażków, którzy są objęci na Zachodzie wszelkimi możliwymi sankcjami.

Opisany przez nas Ołeksandr Melnyczuk, szef Doncoaltrade, jest związany z Ihorem Płotnyckim, przywódcą ŁRL, który według ukraińskich mediów na każdej tonie zarabia równowartość 70 zł. Z kolei Andrij Bohdanow, którego niedziałający już najpewniej Uglesort opisywaliśmy wczoraj, ma na głowie śledztwo ukraińskiej policji za wspieranie terroryzmu, ponieważ zyski z handlu opodatkował w DRL.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (9)

 • O co ten zgiełk ??? Manipulacja polityczna.(2017-10-10 08:03) Zgłoś naruszenie 212

  Ukraina potrzbuje ropy i gazu to sciąąga go z ROSJI, z którą walczy o KRYM, a nam tabloidy robią wodę z mózgu , że ściągamy (firmy polskie) węgiel z DONBASU. Polityczna i springerowska retoryka, o co im chodzi ???

  Odpowiedz
 • Szukają imbeecyli wśród czytelników.(2017-10-10 08:07) Zgłoś naruszenie 162

  Idiotów, to sobie róbcie u siebie w redakcji.

  Odpowiedz
 • Hipokryzja czy głupota, a może manipulacja(2017-10-10 09:48) Zgłoś naruszenie 141

  Miliardy Ukrainy dla Rosji za gaz (ropę) -na ile pośrednio mogą wspierać separatystów z Ługańska i Doniecka p. p. Baca i Potocki.

  Odpowiedz
 • nadzieja Krakowa(2017-10-10 09:52) Zgłoś naruszenie 102

  nie obchodzi mnie skąd pochodzi. Ma być wysoko energetyczny i bez siarki

  Odpowiedz
 • Diennikarze to czy już urzędnicy oto jest pytanie(2017-10-10 09:02) Zgłoś naruszenie 91

  Podwójne standardy dziennikarskie, tak jak w UE urzędasy czynią wobec Polski czy Węgier.

  Odpowiedz
 • To są tego typu artykuły(2017-10-10 08:25) Zgłoś naruszenie 91

  Wzorowanie się na postkomunistycznym kabarecie (hasło San Escobar), pokazuje tylko postkomunistyczne podejście resortowych tabloidów. Niestety, czym skorupka za młodu nasiąkła ,,,, itd. Jabłuszka spadają niedaleko jabłoni. A to Polska właśnie.

  Odpowiedz
 • do @nadzieja Krakowa(2017-10-10 10:04) Zgłoś naruszenie 91

  i w dobrej cenie jak się da..... Ruskie budowali z UE (Niemcami) Nord Stream ponad Polską i Ukrainą (windowali nam i im ceny) , to ta granda dziennikarska politycznie poprawna siedziała jak mysz pod miotłą, bo by ich Graś powywalał jak naczelnego Faktów gdyby donosili na Tuska i Merkel za antypolską politykę. A dziś bohaterowie ze "spalonego teatru"

  Odpowiedz
 • San Ascobar w DGP(2017-10-10 08:32) Zgłoś naruszenie 71

  Rozwalano górnictwo (jak wcześniej stocznie) za czasów PO-PSL i mamy dziś to co mamy, choć i tak zrobiono ostatnio wiele by ten proces dewastacji poprzedniej władzy zatrzymać.

  Odpowiedz
 • Pszczola(2017-10-10 23:13) Zgłoś naruszenie 00

  :( Polska tez ma zloza antracytu. 2 kopalnie dzialaly do 1995 roku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie