statystyki

W którą stronę AfD pociągnie kraj

autor: Jakub Kapiszewski26.09.2017, 07:30; Aktualizacja: 26.09.2017, 07:59
Liderzy AfD

Liderzy AfDźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: CHRISTIAN BRUNA

Efekty lepszego od spodziewanego wyniku Alternatywy dla Niemiec będą odczuwalne przez całą czwartą kadencję Angeli Merkel.

Sytuacja nie ma precedensu: po prawej stronie wyrósł Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) konkurent. Można się spodziewać, że w nadchodzącej kadencji chadecja będzie się przesuwała na prawo, aby nie tracić poparcia na rzecz AfD. Otwarcie mówi już o tym zresztą Horst Seehofer, przewodniczący siostrzanej, bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).

Presja z Bawarii

Chociaż takie deklaracje padały z ust Seehofera już wcześniej, to kanclerz dotychczas udawało się utrzymać w ryzach premiera Bawarii. Teraz będzie się musiała wsłuchać w jego głos – m.in. z tego względu, że we wrześniu przyszłego roku w Bawarii odbędą się wybory lokalne. Tymczasem CSU uzyskała w niedzielę ok. 38 proc. głosów, czyli 10 pkt proc. mniej niż w wyborach lokalnych w 2013 r. Taki wynik nie daje szans na samodzielne rządzenie, w związku z czym presja z Bawarii na odbudowanie poparcia w sondażach może być duża.

To może pociągnąć za sobą korektę w niemieckiej polityce migracyjnej. Chociaż jeszcze przed wyborami kanclerz Merkel zapewniała w wywiadzie dla „Welt am Sonntag”, że gdyby sytuacja z drugiej połowy 2015 r. powtórzyła się dzisiaj, to podjęłaby takie same decyzje, o tyle już po ogłoszeniu wyników obiecała, że będzie się wsłuchiwać w głos zawiedzionych polityką CDU wyborców. A dominująca interpretacja wyniku chrześcijańskich demokratów jest taka, że Niemcy wystawili Merkel rachunek za politykę otwartych drzwi.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie