statystyki

Norwegia: Gospodarka służy prawicy

autor: Bartłomiej Niedziński07.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:14
Norwegia - Flaga - Krajobraz

Jeśli w poniedziałek wygra, będzie to historyczne wydarzenie, bo Partii Konserwatywnej jeszcze nigdy nie udało się sprawować władzy przez dwie kolejne kadencje.źródło: ShutterStock

Premier Solberg sprawnie przeprowadziła kraj przez kryzys wywołany spadkiem cen ropy. W niedzielnych wyborach ma szansę na drugą kadencję. Niespodziewany zwrot na finiszu kampanii przedwyborczej w Norwegii. Dzięki poprawiającej się kondycji tamtejszej gospodarki to rządząca centroprawica pod kierownictwem premier Erny Solberg wysunęła się na prowadzenie w sondażach.

 Jeśli w poniedziałek wygra, będzie to historyczne wydarzenie, bo Partii Konserwatywnej jeszcze nigdy nie udało się sprawować władzy przez dwie kolejne kadencje.

– Spodziewamy się, że w przyszłym roku kontynentalna gospodarka (czyli z wyłączeniem sektora wydobywczego na Morzu Północnym – red.) będzie się rozwijać szybciej niż średnia wieloletnia. To pokazuje, że polityka rządu przynosi efekty. Po największym od dziesięcioleci szoku dla norweskiej gospodarki mamy znowu wzrost – mówiła kilka dni temu Solberg.

Szok, o którym wspominała, to załamanie się cen ropy naftowej na światowych rynkach w połowie 2014 r. Norwegia jest największym w Europie Zachodniej producentem ropy i gazu ziemnego, które łącznie zapewniają jej ponad połowę przychodów z eksportu. O tym, jak mocno bessa na rynku uderzyła w Norwegię, najlepiej świadczą statystyki zatrudnienia – w zeszłym roku w sektorze naftowym i firmach z nim związanych pracowało 185 tys. osób, czyli o 47 tys. mniej niż w 2013 r.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie