statystyki

Konstytucja odporna na poprawki. Jak próbowano ją zmieniać do tej pory?

autor: Piotr Szymaniak25.08.2017, 07:09; Aktualizacja: 25.08.2017, 07:40
Przez 20 lat obowiązywania konstytucja okazała się zadziwiająco odporna na wirusy i bakterie powodujące najbardziej uciążliwą chorobę toczącą polskie prawo – biegunkę legislacyjną.

Przez 20 lat obowiązywania konstytucja okazała się zadziwiająco odporna na wirusy i bakterie powodujące najbardziej uciążliwą chorobę toczącą polskie prawo – biegunkę legislacyjną.źródło: ShutterStock

Spotkaniem z Solidarnością prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w piątek debatę nad zmianami w ustawie zasadniczej. Warto przypomnieć, jakie pomysły na jej nowelizację były do tej pory przedmiotem prac parlamentarnych.

Przez 20 lat obowiązywania konstytucja okazała się zadziwiająco odporna na wirusy i bakterie powodujące najbardziej uciążliwą chorobę toczącą polskie prawo – biegunkę legislacyjną. Stało się tak dzięki systemowi przeciwciał (to przepisy regulujące zmianę konstytucji), który wprowadzili do ustawy zasadniczej jej twórcy, a który skutecznie utrudniał zmiany.

Dość powiedzieć, że na 17 poważnych prób nowelizację przeprowadzono tylko dwa razy: w 2006 r., wprowadzając przepisy dotyczące europejskiego nakazu aresztowania (ENA), oraz w 2009 r., wprowadzając zakaz wybrania na posła lub senatora osoby prawomocnie skazanej na karę więzienia za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Czego dotyczyło pozostałych 15 proponowanych zmian?

Poprawka na szybko

Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r. Krótko po odcięciu pępowiny, bo już 21 listopada, posłowie Akcji Wyborczej Solidarność wnieśli do Sejmu pierwszy projekt nowelizacji. Chodziło o zmianę przepisów dotyczących immunitetu. Zgodnie z art. 105 ust. 1 poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie