statystyki

Konstytucja odporna na poprawki. Jak próbowano ją zmieniać do tej pory?

autor: Piotr Szymaniak25.08.2017, 07:09; Aktualizacja: 25.08.2017, 07:40
Przez 20 lat obowiązywania konstytucja okazała się zadziwiająco odporna na wirusy i bakterie powodujące najbardziej uciążliwą chorobę toczącą polskie prawo – biegunkę legislacyjną.

Przez 20 lat obowiązywania konstytucja okazała się zadziwiająco odporna na wirusy i bakterie powodujące najbardziej uciążliwą chorobę toczącą polskie prawo – biegunkę legislacyjną.źródło: ShutterStock

Spotkaniem z Solidarnością prezydent Andrzej Duda rozpoczyna w piątek debatę nad zmianami w ustawie zasadniczej. Warto przypomnieć, jakie pomysły na jej nowelizację były do tej pory przedmiotem prac parlamentarnych.

Przez 20 lat obowiązywania konstytucja okazała się zadziwiająco odporna na wirusy i bakterie powodujące najbardziej uciążliwą chorobę toczącą polskie prawo – biegunkę legislacyjną. Stało się tak dzięki systemowi przeciwciał (to przepisy regulujące zmianę konstytucji), który wprowadzili do ustawy zasadniczej jej twórcy, a który skutecznie utrudniał zmiany.

Dość powiedzieć, że na 17 poważnych prób nowelizację przeprowadzono tylko dwa razy: w 2006 r., wprowadzając przepisy dotyczące europejskiego nakazu aresztowania (ENA), oraz w 2009 r., wprowadzając zakaz wybrania na posła lub senatora osoby prawomocnie skazanej na karę więzienia za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Czego dotyczyło pozostałych 15 proponowanych zmian?

Poprawka na szybko

Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r. Krótko po odcięciu pępowiny, bo już 21 listopada, posłowie Akcji Wyborczej Solidarność wnieśli do Sejmu pierwszy projekt nowelizacji. Chodziło o zmianę przepisów dotyczących immunitetu. Zgodnie z art. 105 ust. 1 poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem, a w przypadku naruszenia praw osób trzecich może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie