Prokuratura powinna stać się organem konstytucyjnym - powiedział we wtorek w Polskim Radiu24 prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Ocenił, że w przeciwnym wypadku "kolejne rządy będą próbować znowu znacznie osłabić polską prokuraturę".

Święczkowski, pytany o współpracę prokuratury z sądami, powiedział, że problemem jest "struktura polskiego sądownictwa, jego funkcjonalność". Podkreślił, że w Polsce "jest w zasadzie najwięcej sędziów w Europie, a najgorsze wyniki, jeżeli chodzi np. o jakość i szybkość prowadzenia postępowań i zaufanie obywateli".

"Niewątpliwie polskie sądownictwo wymaga głębokiej zmiany. W prokuraturze tę głęboką zmianę przeprowadziliśmy, a teraz czas na polskie sądy" - powiedział.

"Na przykład bardzo istotną kwestią jest zajęcie się sytuacją, w której prokuratorzy z pionu do zwalczania przestępczości korupcyjnej i zorganizowanej, czyli Prokuratury Krajowej wydziałów zamiejscowych, kierują akty oskarżenia do sądów rejonowych. Czyli prokuratorzy z poziomu Prokuratury Krajowej kierują sprawy do sądów rejonowych, gdzie orzekają sędziowie młodzi, jeszcze niedoświadczeni" - powiedział.

Ocenił też, że "w konstytucji powinna znaleźć się polska prokuratura".

"Prokuratura powinna stać się organem konstytucyjnym. W tej chwili nie jest organem konstytucyjnym i niestety lata 2009-2010 doprowadziły do takich zmian w polskiej prokuraturze, kiedy był tzw. niezależny prokurator generalny i niestety doprowadziło to do całkowitego paraliżu tej bardzo istotnej instytucji państwa. Jeżeli prokuratura nie znajdzie się w konstytucji, to obawiam się, że kolejne rządy będą próbować znowu znacznie osłabić polską prokuraturę, po to żeby można było dużo łatwiej, skuteczniej robić różne +deale przestępcze+" - powiedział.

Święczkowski zwrócił także uwagę, że "immunitet sędziowski jako jeden z niewielu immunitetów jest bezpośrednio ujęty w konstytucji". "Należałoby się głęboko zastanowić, czy w takiej postaci ten immunitet powinien funkcjonować" - dodał.