statystyki

UE: Komisja ostatniej, straconej szansy

autor: Michał Potocki11.01.2017, 08:07; Aktualizacja: 11.01.2017, 08:32
Decyzja Jeana-Claude’a Junckera o poszerzeniu kompetencji Oettingera wywołała oburzenie

Decyzja Jeana-Claude’a Junckera o poszerzeniu kompetencji Oettingera wywołała oburzenieźródło: PAP
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

Jean-Claude Juncker miał przywrócić obywatelską kontrolę nad pracami Komisji Europejskiej. Tymczasem awansuje ludzi, których przejrzystość budzi spore kontrowersje

Dawno żadna nominacja w Brukseli nie wywołała takiej burzy, jak poszerzenie kompetencji komisarza ds. cyfryzacji Günthera Oettingera o budżet i kadry. Jak pisze Politico.eu, chodzi o kontrolę nad 161 mld euro rocznie i 30 tys. pracowników. Niemiec był krytykowany za związki z biznesem i niewyparzony język. Zdaniem przeciwników jego przypadek dowodzi, że Komisja Europejska wciąż ma problem z demokratyczną legitymacją i wrażliwością na nastroje obywateli.

Poprzedniczka Oettingera Kristalina Georgiewa przeniosła się właśnie na menedżerskie stanowisko w Banku Światowym. W poniedziałek wieczorem Niemiec stanął więc przed trzema europarlamentarnymi komisjami, które miały ocenić jego kompetencje. Wnioski z tych spotkań będą jutro omawiane przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na naradzie z liderami grup politycznych europarlamentu. Jednak decyzja szefa KE Jeana-Claude’a Junckera o poszerzeniu kompetencji Oettingera wywołała oburzenie lewicy i organizacji pozarządowych. Tuż przed głosowaniem 10 takich organizacji napisało do Junckera list, w którym zaprotestowało przeciwko awansowi dla Niemca.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2017-01-11 17:29) Zgłoś naruszenie 20

    Kolesie się ustawiają do posad,korytek i samowładztwa ,gdzie tu głos ludzi UE .Mają to w nosie ,bo Ci odpowiedzialni za kanały przekrętów podatków na raje(Luksemburg, Jerrsi,Kajmany,Panama, Cypr itp) za 1-2% , podpisując CETA, dla korpo mlderów USA ,Kanady .Dalej Ci Panowie Brukseli UE "rządzą i uzdrawiają moralnie UE" .Słuchają lobbistów z grubą kasą korpo, niszczy to małe firmy UE , na otwartym rynku i to jest równość i sprawiedliwość w wydaniu tych decydentów. Myślą , że my tego nie widzimy jako ludy UE.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie