statystyki

Tejchman: Polska w objęciach wielkich braci - z seansami nienawiści i kultem jednostki

autor: Marek Tejchman17.12.2016, 08:00

Współczesna Polska przypomina orwellowską Oceanię – rządzoną przez seanse nienawiści, kult jednostki i manipulowanie historią.

Gdyby to naprawdę była wojna pozycyjna, byłoby zdecydowanie łatwiej. Okopy, jasne granice, wiadomo, kto jest kim i do kogo pruć. Niestety, polska debata publiczna coraz bardziej przypomina dynamiczną wojnę manewrową: tego samego dnia możemy być za, a nawet przeciw.

Pewien minister nakrzyczał na dziennikarza. Na żywo, w programie telewizyjnym. Powodów trochę miał, bo rzeczywiście redakcja, w której ów dziennikarz pracuje, ma nieortodoksyjne podejście do rozdzielania komentarza i informacji. Mimo wszystko jednak – wicepremier, minister kultury rugający dziennikarza – słaba sprawa.

W obronie zaatakowanego niezłomnie stanęli niezłomni. Szkoda tylko, że tej niezłomności zabrakło im rok wcześniej, kiedy ten sam minister, w tym samym studiu, obsztorcował dziennikarkę. Z kolei jej ówcześni obrońcy po roku uznali, że jednak można ganić redaktora w studiu.

Kolejny przykład to kwestia prawa do demonstrowania 13 grudnia i używania symboliki z czasów stanu wojennego. Ci sami, którzy dwa, trzy lata temu mówili o Polsce jako o kondominium, teraz oburzają się na opozycję za podważanie legalności demokratycznie wybranej władzy. Ci sami, którzy dwa, trzy lata temu bronili państwowości niczym Jasnej Góry (nie wiem, czy akurat w tym przypadku ta metafora jest najlepsza), teraz dzielnie rwą szaty w obronie zagrożonej demokracji.

Najgorzej jest jednak z komunistyczną przeszłością i grzebaniem w życiorysach. Raz można, a drugi raz nie. Jednym do twarzy jest z każdą legitymacją partyjną, a innych nawet odsiadka nie oczyści od oczywistego, choć nieudokumentowanego knucia z bezpieką.

Jednym do twarzy jest z każdą legitymacją partyjną, a innych nawet odsiadka nie oczyści od oczywistego, choć nieudokumentowanego knucia z bezpieką


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (7)

 • Chuliganstwo PO,PSL,NIEDOUCZONEJ, APELUJE !!!(2016-12-17 08:51) Zgłoś naruszenie 1517

  "Demokracja kierowana" apelem przewodniczacych klubow parlamentarnych PO,PSL i Niedorobionej zostala zdemaskowana !!! Nie tylko słońce wschodzi i zachodzi bez ich pozwolenia, ale w ogóle świat, a nawet państwa mogą istnieć. Hanba agentom i terrorystom ! ! !

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński Filipiński(2016-12-17 15:33) Zgłoś naruszenie 110

  Raz bronicie zawzięcie kogoś komu "grzebie się w życiorysie" innym razem sami grzebiecie i twierdzicie, że wam wolno bo ONI grzebali. Zakłamanie sięga zenitu, wszystkim "obrońcom demokracji" i zwolennikom grubych kresek i naprawiaczom proponuję wziąć pod rozwagę myśl: Czy nie trzeba było zrobić prawdziwej lustracji i ujawnić zawartość archiwów zamiast bawić się teczkami i hakami? Choć "mleko się rozlało" to można to zrobić nawet dziś, niestety jest ważne przeciw, nastąpiła by apokalipsa w naszej polityce, sądownictwie, kościele. Nikt tego nie chce, będzie jak jest. Miłej zabawy w obronę "pokrzywdzonych i poniewieranych"

  Odpowiedz
 • Za taką demokrację ...(2016-12-17 11:28) Zgłoś naruszenie 89

  ... "dziadek" wysłałby całą Pislandię do Berezy ... "kury im szczać wyprowadzać a nie rządzić".

  Odpowiedz
 • emeryt(2016-12-17 12:00) Zgłoś naruszenie 56

  Czy loty do Smoleńska są dalej kontynuowane??????????

  Odpowiedz
 • Rosjanin (2016-12-17 20:48) Zgłoś naruszenie 33

  kolejny bandyta, jego rodzice należeli do Kominternu. PSL, PO, SLD i ************** z rodzicami osądzić jako zaboboniarzy wojennych

  Odpowiedz
 • Swietaswieta(2016-12-17 22:46) Zgłoś naruszenie 20

  Moze wycinek orwella, bo 100% jest juz na pewno w niemczech, francji, belgii, oraz oczywiscie w stanach. Zgadzam sie, ze czepianie sie historii wstecz, powoduje ucieczke od realnych, obecnych wyzwan.

  Odpowiedz
 • Bert(2016-12-17 18:46) Zgłoś naruszenie 14

  Panie Tejchman, daj pan spokój...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie