statystyki

"New York Times": PiS przekroczył czerwoną linię. USA i UE nie mogą pozwolić na autorytarne rządy w Polsce

19.03.2016, 07:43; Aktualizacja: 19.03.2016, 08:48
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: ShutterStock

Przeciwstawiając się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego PiS "przekroczył czerwoną linię" i stawia się ponad prawem na drodze do autorytarnych rządów w Polsce. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie mogą na to pozwolić - pisze dziennik "New York Times".

reklama


reklama


W artykule redakcyjnym zamieszczonym w piątek na stronie internetowej "NYT" dziennik stwierdza, że tragedią rosnącego kryzysu konstytucyjnego w Polsce jest to, iż "ujawnia, do jakiego stopnia prawicowi przywódcy nie pojmują podstaw demokracji".

"Otwarcie przeciwstawiając się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego (TK), rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość stawia się ponad prawem na drodze do autorytarnych rządów, ignorując wszelkie apele, ostrzeżenia i formalne opinie płynące z USA, UE i międzynarodowych organizacji praw człowieka i własnej opozycji" - ocenia "NYT". I dodaje, że lider PiS Jarosław Kaczyński porównał te zagraniczne apele do "interwencji radzieckiej w erze komunizmu".

Zdaniem gazety kryzys w Polsce jest dowodem na to, że Kaczyński, tak jak premier Węgier Viktor Orban, ma "nieliberalny pogląd na demokrację".

"Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca, a polska konstytucja nie mówi, co powinno się stać, jeśli rząd przeciwstawi się TK. Ale UE i USA nie mogą na to pozwolić. Odmawianie przez Kaczyńskiego uznania orzeczenia stanowi niedopuszczalny atak na fundamenty liberalnej demokracji" - ocenia nowojorski dziennik.

W jego opinii Komisja Europejska powinna postępować zgodnie z jednoznaczną deklaracją Komisji Weneckiej, że "PiS przekroczył czerwoną linię". Niemniej "NYT" przyznaje, że ukaranie Polski np. poprzez odebranie jej prawa głosu w Radzie UE jest mało prawdopodobne, choćby dlatego, że Węgry zawetują wymagającą jednomyślności państw UE decyzję w tej sprawie.

Polska - jak wskazuje gazeta - od dawna postrzega Amerykę jako "bliskiego sojusznika i jedyny realny bastion przeciw Rosji". I przypomina, że Warszawa będzie gospodarzem lipcowego szczytu NATO, na którym ma nadzieję uzyskać zapewnienie o większej obecności wojsk sojuszniczych na swym terenie.

"Silne przesłanie z Waszyngtonu może teraz odnieść jakiś efekt" - konkluduje "NYT".

reklama


Źródło:PAP

reklama

  • ignac(2016-03-19 10:59) Odpowiedz 333

    a tekst pisany z dworku pod Bydgoszczą

  • chlosta(2016-03-19 08:53) Odpowiedz 3212

    pewnie za kare zabiorą nam Wrocław i jakiś korytarz

  • EWA(2016-03-19 09:26) Odpowiedz 309

    Pewnie USA zrzucą nam demokrację z samolotów

  • o(2016-03-19 09:59) Odpowiedz 286

    niech się martwią, kogo wybiora w USA ma prezydenta, Polsce niech dadzą spokój przyjaciele, którzy bez wizy nie chcą wpuścić Polaków do siebie

  • holender iwan(2016-03-19 10:19) Odpowiedz 276

    Bandycki komunizm i demokratyczna Solidarność wyszła Polskiemu społeczeństwu bokiem Obecnie demokratycznie wybrane władze w kraju robią porządek w Państwie po tych rządach nieudaczników co przeprowadzali dziką prywatyzację w Polsce sprzedając majątek narodowy kilku pokoleń za bezcen kapitałowi zachodniemu a ten kapitał jak prasa podała wyprowadzał środki - kasę z Polski narażając nasz budżet na straty. A obecnie przez swoje rządy włączają się jeszcze w nasze Polskie sprawy a to dlatego ,że rząd PIS nie pozwala im na grabież i dalsze okradanie budżetu Państwa Polskiego ,koryta został odstawione więc szukają dziury w całym ,a powinni zająć się własnymi sprawami bo mają wiele za uszami w łamaniu demokracji.u siebie i innych.

  • Polacy to nie głupi narodek jak myślą lewaki z NYT(2016-03-19 11:13) Odpowiedz 274

    Spokojnie. NYT to lewacko-liberalny brukowiec, tak jak PO i większość UE. Wczoraj Cameron i Orban na PE wyraźnie powiedzieli Schulz-owi by się od polskiego rządu i Polski ********************** czyli , że jesteśmy suwerennym krajem i takie łajzy jak PO i Schetyna nie powinni targowiczyć niezależnością Polski i bronić koryta postkomuny i upartyjnionego TK Obłuda i donoszenie nic im nie pomogą. Naród przed takimi ................ się obroni.

  • KALIF(2016-03-19 12:34) Odpowiedz 231

    Ale się przejąłem teraz spać nie będę mógł!!! POLSKA JEST SUWERENNYM PAŃSTWEM I TYLE W TEMACIE NIE BĘDĘ SIĘ PRZEJMOWAŁ TYM CO JEST INSPIROWANE PRZEZ ŻONĘ ZAPRZAŃCA 'RADKA

  • jank(2016-03-19 10:09) Odpowiedz 203

    Zupełnie się nie dziwię. "NYT" to jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu LIBERALNO-LEWICOWYM (Wikipedia). Intencje są więc jednoznaczne.

  • ignac(2016-03-19 12:50) Odpowiedz 181

    co tu za cenzura, wpisy kieowane ty wyśle do innych portali, to niedemokratyczny portal

  • StAAbrA(2016-03-19 09:26) Odpowiedz 179

    Ciekawe , jaką korzyść taki NYT ma z takiego alejajatollacha Rzeplińskiego i jego czerwonej kamandy ?

  • I co, dupki niemieckie,(2016-03-19 15:15) Odpowiedz 101

    znów musieliście mój wpis wycinać ręcznie :) Won z Polski!

  • Modernista(2016-03-19 10:41) Odpowiedz 922

    DO TYCH OSZOŁOMÓW Z pis-U JUŻ NIC NIE DOCIERA , tak bardzo uwierzyli w swoje dyktatorskie posłannictwo. Te durnoty przez te cztery miesiące już zdążyli skłócić się z całym światem i to świadczy o stanie umysłów ludzi w tej partii , a szczególnie ich wodza. To tatałajstwo umysłowe należy jak najszybciej rozpędzić na cztery wiatry , bo narobią nam Polakom takich szkód , że pamiętać będziemy przez dziesięciolecia. To są ci sami , co wcześniej doprowadzili do rozbiorów Polski.

  • Krytyk oszustów(2016-03-19 12:27) Odpowiedz 59

    Ktoś napisał, że NYT to brukowiec. Jeżeli czytasz angielskie gazety (do autora wpisu), to przeczytaj stopkę.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Moderator ********************** uważ a za co ???(2016-03-19 11:38) Odpowiedz 52

    *********** zostawić kogoś w spokoju (Słownik PWN) Dochodzi do paranoi moderatorskiej, TO słowo nigdzie nie jest zastrzeżone jako obraźliwe w żadnym kontekście.

  • Zobaczymy ...(2016-03-20 11:43) Odpowiedz 30

    ... jaką linię przekroczy Trump, Donald zresztą ?!

  • guru122(2016-03-30 23:38) Odpowiedz 00

    Nie mogą to sobie pefjsaci finansiści którym służy UE i USA pozwolić by tak łakomy kąsek jak Polska wyrwał się im na niezależność.

  • adam(2016-03-27 14:30) Odpowiedz 01

    Powiesić Kaczora za jaja do góry nogami i będzie spokój.